Podtitulek toho článku by mohl být – trocha inspirace pro trenéry. Průpravná cvičení pro všeobecný rozvoj jsou cvičení, která mají ověřit základní pohybové, postřehové, silové či jiné fyzické předpoklady daného cvičence. Jedná se o průpravná cvičení, která jsou spíše jakými si porovnatelnými testy schopností sportovce. Zde je určitý fragment z těchto cvičení.
Průpravná cvičení pro rozvoj reaktibility (reakce)
- Reakce na signál - dle signálu (jedno, dvě, tři tlesknutí, apod.) provedení konkrétního cviku.
- Přechody z nízkých poloh do postojů – cvičenec na signál co nejrychleji vstane bez pomoci rukou; různé startovní polohy.
- Štafetová soutěž – na signál cvičenec vyběhne a snaží se překonat co nejrychleji překážkovou trať.
Průpravná cvičení pro zpevnění těla (zpevňovací příprava)
- Deska – cvičenec začíná v kliku či vzporu na předloktích, druhý jej zvedá za kotníky do výšky svých ramen; páteř hýždě a nohy tvoří přímku.
- Prapor / vlajka – cvičenec přistoupí k žebřinám, jednou rukou se snaží chytit nad, druhou pod úrovní osy těla, kterou se snaží udržet rovnoběžně se zemí.
- Kliky na medicimbalu/ medicimbalech – klasické kliky, ale mezi rukama a zemí je medicimbal(y).
Průpravná cvičení rotační přípravy
- Kotoulové řady – cvičenec má za úkol provést velmi rychle za sebou několik konkrétních kotoulů.
- Cvičení s tyčí – cvičenec drží metrovou tyč kolmo k zemi, na signál (nebo volně) tyč pustí, udělá obrat o 360° a opět jí chytí.
- Obraty ve vzporu dřepmo – startovní pozice vypadá jako nástup do atletické startu bez bloků (zadní noha natažena dozadu); následuje odraz rukou i nohou, otočení těla o 360° a dopad do stejné pozice.
- Výmyk na hrazdě – základní gymnastický cvik pro koordinaci na hrazdě.
- Brejková kola – základní poloha cvičence je planche; z této polohy se cvičenec převalí přes levé rameno, záda, pravé rameno zpět do výchozí polohy; nohy jsou stále max. roznoženy.
Průpravná cvičení pro rozvoj silové obratnosti
- Planche – tradiční cvičení aerobik-manů, kdy ze vzporu na rukou a roztažením nohou udrží celé tělo nad zemí.
- Střihy nohama – cvičenec sedí na zemi, nohy natažené před sebou střihají jedna přes druhou; v ideálním případě se ruce země nedotýkají.
- Dřepy na medicimbalech – klasické dřepy na šířku ramen, ale stojíme přitom na medicimbalech.
- Ručkování po žebřinách – cvičenec si klekne na zem čelem k žebřinám; natáhne ruce a snaží se vytáhnout pouze přechody rukou po žebřinách nahoru.
- Šplhání na laně bez přírazu – klasický šplh po laně bez pomoci nohou.
- Rusáci – z dřepu s rukama za hlavou cvičenec vyskočí a v nejvyšším bodě vykopne oběma nohama od sebe; poté se vrací do výchozí pozice (dřep).
Průpravná cvičení pro rozvoj odrazové a doskokové přípravy
- Kombinované skoky přes švihadlo – různé možnosti přeskoku přes švihadlo.
- Přeskakování tyče – cvičenec před sebou v natažených rukou drží tyč a snaží se jí přeskočit.
- Kaskáda – cvičenec absolvuje sérii přeskoků snožmo přes překážky řazené za sebou (např. díly švédské bedny).
- Plyometrie – cvičenec seskočí z překážky a odrazem o zem vyskočí na překážku protější.
- Poskoky do obrazce – cvičenec poskakuje po rozích pomyslného obrazce (trojúhelník, čtverec); měníme intenzitu, velikost i směr skákání.
- Terčíky – cvičenec má přeskákat po trase udané značkami.
Průpravná cvičení pro rozvoj horních končetin
- Mačkání gumových kroužků – oblíbené posilovací cvičení lezců.
- Kroužení tyčí – metrovou tyčku držíme uprostřed a snažíme se s ní opisovat osmičky.
- Navíjení – v ruce držíme kulatinu na níž je provázek a na jeho konci závaží; ruce předpažíme před sebe a snažíme se závaží co nejrychleji vytáhnout navíjením provázku na kulatinku.
zdroj: http://vyziva.danjutsu.com
Další články z rubriky
![Nejčastější výmluvy, proč nemůžeme cvičit SM systém](/pictures/zpravodajstvi_indexpics/2025-30-01_20250116_155349---kopie.jpg)
Přiznejme si, že každý se dostal do situace, kdy víme, že něco musíme udělat a hledáme důvod, jak se tomu vyhnout. Náhle nás napadají myšlenky plné výmluv. Proč se nám třeba nechce cvičit SM systém? Ano, cviky to jsou jednoduché, účinné, sestava trvá asi 15 minut, ale….
![6 pomůcek, které dokáží zlepšit život seniorů i jejich pečovatelů](/pictures/zpravodajstvi_indexpics/2024-21-04_pexels-olly-3768131_ico.jpg)
I ve vyšším věku či se zdravotními problémy mohou lidé žít pohodlně díky různým pomůckám. Tyto nástroje usnadňují každodenní aktivity a péči o sebe. Jaké jsou ty nejužitečnější?