První squashový kurt prý byl postaven v roce 1881 v Harrow v Oxfordu. Squash se zprvu hrával hlavně na soukromých anglických školách. Název hry je odvozen od pojmenování zvuku, který provází náraz měkkého gumového míčku na stěnu.
Squash je nejrozšířenější variantou z rodiny raketových her v uzavřeném prostoru. Vedle něj existují další jako např. Rackets, Racket ball, Hardball, Ricochet, apod. Právě díky rychlému rozvoji v posledních letech je squash nejvážnějším z kandidátů na zařazení do programu Olympijských her.
Co si na squash obléknout?
Vedle profesionálního herního vybavení vytvořili návrhářské firmy i oblečení určené přímo pro squash. Ovšem nesmíte čekat, že díky profi-oblečení budete při první hře válet jako profík. To opravdu nehrozí. Profesionální oblečení je spíše na frajeřinu, než-li na zkvalitnění herních dovedností.
Základem kvalitní hry jsou dobré sportovní boty. Ideální jsou lehké, měkké, ale pevné boty, které musí dobře držet na podlaze. Boty s černou podrážkou jsou zakázány, protože zanechávají pruhy na speciálním povrchu kurtu. Opět existují speciální botky na squash, které se dají považovat spíše za módní výstřelek (tedy za předpokladu, že jste sami schopni vybrat si multifunkční „sálové“ boty, které vám dobře padnou a budou podporovat měkký a pružný odraz). Určitě nelitujte ztráty času, když vyhledáte zkušeného specialistu, který vám poradí, jaká bota má ortopedicky nejlepší konstrukci právě pro vaše nohy. Předejdete tak potížím s bérci a zády.
A co si sebou vzít za vybavení?
Ke hře potřebujete raketu a míček. Většinou squashové centrum obojí pronajímá, ale nic není zadarmo. Koupi rakety je vhodné neuspěchat. Před koupí byste si měli být jisti, jaká raketa se nejlépe hodí vašemu stylu hry. Proto se doporučuje, nejprve si několikrát zahrát s vypůjčenou raketou a pak si sami řekněte, zda vám více vyhovuje raketa lehčí nebo těžší, pružnější nebo pevná, vyvážená do středu či do hlavy, atd. Buďte při koupi rakety opatrní, ceny často nekorespondují s reálnou kvalitou.
Míčky všech výrobců mají značení barevnými tečkami, které vyjadřují schopnost odrazu míčku za stanovených podmínek. Soutěže se hrají se žlutou tečkou. Míčky dalších barev se odrážejí více v následujícím pořadí: bílá, zelená, červená (vhodné pro soutěže nižších věkových kategorii), modrá tečka (vhodné pro trenažér, úplné začátečníky a děti). Fyzikální vlastnosti míčků s jedním barevným označením jsou takřka totožné. Proto bývá doporučováno začínajícím hráčům a hráčům normální výkonnostní úrovně volit si míčky podle ceny. V mistrovských soutěžích se obvykle používají míčky od výrobců v závislosti na uzavřených reklamních smlouvách.
Myslím že na první seznámení se s hrou squash by to snad stačilo. A teď hurá na kurt si zahrát.
zdroj: http://vyziva.danjutsu.com
No nesmíš se samozřejmě vrátit ke stejnému způsobu stravování. Já se třeba hlídám a přešla jsem na LC stravu a to mi vyhovuje.
Taky ho máme vyzkoušený, funguje a ulevuje velmi rychle a spolehlivě. Je vhodný jak pro děti tak i dospělé.
Chodila jse pravidelně do Nugabestu na lehatka,Mám i zakoupený produkt.Prosim nevíte někdo zda nekde ještě lehátka funguji. Diky za odpověd. Lea
Ahojky Karlo tam jsem nikdy nebyla, je tam možné aby se mi někdo věnoval? Moc se nevyznám ve cvičení a nerada bych se nějak přetáhla