Rozvoj obecné vytrvalosti – vytrvalosti běh
Rozvoj obecné vytrvalosti je založen na nekonečném cvičení běhu při nízké a střední intenzitě, s ohledem především na nácvik a rozvoj vytrvalosti dýchání. Obecná vytrvalost však nic neříká o běhu při vyšší intenzitě, tj. o rychlé, jednostranné a vytrvalostní zátěži.
Střídavý běh a fartlek
Střídavý běh je běh, kdy střídáme intenzitu (rychlost) dle přesně stanoveného plánu. Ten je většinou sestaven z kruhových tréninků, kdy určitou vzdálenost (či čas) běžíme intenzivněji (asi na 80-95 % celkové rychlosti) a střídáme to s úseky méně intenzivního běhu. Příkladem mohou být :
Střídavý běh po dobu 30 minut se střídáním : 5-6 minut na 70 % (rychlý běh) + 1-2 minuty na 90 % (sprint)
Střídavý běh na 8 km : 500 m na 60 % + 300 m na 80 % + 100 m na 100 %
Střídavý běh na 12 km : 2 km na 70 % + 1 km na 80 %
Intervalová metoda
Intervalový trénink spočívá v opakování běhu na určitou (krátkou) vzdálenost, kdy máme pevně stanovenou délku běhu a časovou délku přestávky. Takovéto běhy jsou většinou na krátké úseky (do 3 minut souvislého rychlého běhu = do 1 km). Počet opakování úseků se většinou pohybuje od 2 do 10. Přitom poměr mezi během a přestávkou by měl být buď 1:1 nebo 2:1. Příkladem jsou :
Intervalový běh – dlouhé úseky - 3x 2 km při poměru (běh : přestávce) – 2:1
Intervalový běh – krátké úseky – 10x 800 m při poměru 1:1
Intervalový běh – velmi krátké úseky – 15x 300 m při poměru 1:2
Pyramidová metoda
Další metodou je pyramidový trénink. Výhodou pyramidového tréninku je vysoká účinnost, ale výsledek není tak stabilní jako při střídavém či intenzivním běhu !!! Jde o běh na různě dlouhé vzdálenosti při stejné intenzitě zatížení. Příkladem je :
Pyramidový běh – 4x (100 m, 150 m, 200 m, 150 m, 100 m)
Pyramidový běh – 3x (100 m, 300 m, 500 m, 300 m, 100 m)
Finská stezka
Poslední metodou je Finská stezka, která kombinuje překážkový běh, posilování a vytrvalostní běh. Finskou stezkou označujeme vytrvalostní běh (nejlépe na vzdálenost 3, 6, 8 či 10 km), kde se buďto v určitých intervalech, nebo jen v úseku poloviny celkové vzdálenosti nalézají překážky různého charakteru – především překážky, kde se snoubí obratnost, síla a pohyblivost.
Příkladem mohou být : hrazda, lezení po laně, žebříku, prudký kopec, zlomený strom, atd.
zdroj: http://vyziva.danjutsu.com
No nesmíš se samozřejmě vrátit ke stejnému způsobu stravování. Já se třeba hlídám a přešla jsem na LC stravu a to mi vyhovuje.
Taky ho máme vyzkoušený, funguje a ulevuje velmi rychle a spolehlivě. Je vhodný jak pro děti tak i dospělé.
Chodila jse pravidelně do Nugabestu na lehatka,Mám i zakoupený produkt.Prosim nevíte někdo zda nekde ještě lehátka funguji. Diky za odpověd. Lea
Ahojky Karlo tam jsem nikdy nebyla, je tam možné aby se mi někdo věnoval? Moc se nevyznám ve cvičení a nerada bych se nějak přetáhla