I plavání patří mezi 5 nejvíce aerobních pohybových aktivit cyklického charakteru. Plavání je velmi dobré pro posílení a protažení prakticky všech svalových partií na těle. Rozvíjí jak svalstvo horních i dolních končetin, tak i svaly zad a břišního lisu. Vedle toho je vhodnou činností ke zlepšení dechového obsahu plic a k posílení kardiovaskulární soustavy. A to i v případě využití jako regenerační a relaxační prostředku.
Výhody plavání spočívají především v :
Při sestavování tréninkového plánu jakékoliv aerobní aktivity (tj. nejen plavání) je vhodné vycházet ze tří principů, které se v americké literatuře nazývají F.I.T.
F = Frekvence – frekvence představuje (jako u předchozích) „častost“ zařazování tréninkových jednotek tak, aby došlo ke zlepšení výkonnosti. U polo-profesionálních a profesionálních plavců bylo zjištěno, že trénink 54x týdně je nejvýhodnější pro komplexní zlepšení. Pokud se snažíme plavat více jak 5x týdně, má to na naší výkonnost vliv spíše záporný.
Cílem kondičního tréninku plavání v rámci Danjutsu však není dohánění sportovních limitů, ale doplnění celkové aktivity, kdy vedle vytrvalostního běhu, cyklistiky a posilování stojí plavání jako velice nenáročná a každému přístupná aktivity. Proto je vhodné zařazovat plavání minimálně 1x týdně, s tím, že 2x týdně je úplně dostačující. Především bychom se měli na plavání zaměřit v době regenerace, jakožto dobrý prostředek k vytvoření svalové koordinace a vytrvalosti.
I = Intenzita – intenzita pochopitelně vypovídá o úrovni efektivního zatížení během tréninku. V Danjutsu bych se však, dříve než vůbec začneme rychlostně plavat, zaměřit na celkový rozvoj vytrvalostního plavání.
T = Time (čas) – představuje opět čas, který je nutné dané aktivitě věnovat. Jak již bylo řečeno dříve, Vhodný čas čistého provozování zátěže je kolem 20-30 minut při 130 tepech za minutu, tj. bez počítání úvodního protažení, rozcvičení, rozplavání a vyplavání (u plavání).
Takže i u plaveckého tréninku je dobré si zorganizovat pravidelné zařazení do programu kondičního cvičení. Nejvhodnější je široký odstup dnů, např. úterý a pátek, středa a sobota / neděle, apod.
zdroj: http://vyziva.danjutsu.com
No nesmíš se samozřejmě vrátit ke stejnému způsobu stravování. Já se třeba hlídám a přešla jsem na LC stravu a to mi vyhovuje.
Taky ho máme vyzkoušený, funguje a ulevuje velmi rychle a spolehlivě. Je vhodný jak pro děti tak i dospělé.
Chodila jse pravidelně do Nugabestu na lehatka,Mám i zakoupený produkt.Prosim nevíte někdo zda nekde ještě lehátka funguji. Diky za odpověd. Lea
Ahojky Karlo tam jsem nikdy nebyla, je tam možné aby se mi někdo věnoval? Moc se nevyznám ve cvičení a nerada bych se nějak přetáhla