Astma a sport? Dnes už se to nevylučuje. Dokazuje to příklad desetibojaře a astmatika Tomáše Dvořáka. S astmatem bojuje také hokejista Jiří Šlégr. "Když mě to chytlo poprvé, opravdu jsem si myslel, že umírám. Netušil jsem, že mám astma," řekl v jednom z rozhovorů. "Najednou jsem nemohl dýchat. Hlavou se mi honily myšlenky, jak je možné, že může umřít takhle mladý člověk."
Nejnovější léky už dokáží do života, ale také na stadión vrátit skoro každého. Astma je však třeba léčit správně - a tak tomu u většiny lidí není. Kvůli nevhodné léčbě nejen nemohou sportovat, ale jsou i častěji nemocní a jejich plíce pracují stále hůř.
S návštěvou lékaře neváhejte
Co se vlastně v těle při astmatu děje? V plicích, přesněji v průduškách, se tvoří zánět a následně trvalé poškození. Nemocnému se špatně dýchá a má další potíže při dýchání. Zánět může vzniknout jako reakce na vnější podněty, na něž je nemocný alergický. Jsou to třeba prach, peří, pyly, roztoče, zvířata, plísně, ale také některé potraviny jako ořechy, ryby, sýr či ovoce.
Pokud máte astma nebo podezření, že byste jím mohli trpět, pak s návštěvou lékaře neváhejte. Jedině moderní léky dovedou astma zcela utlumit. To znamená, že většina nemocných pak nemusí pociťovat potíže a může dělat cokoli - včetně rekreačního či dokonce vrcholového sportu. Nemoc sice dosud nelze úplně vyléčit, je možné ale potlačit její projevy a zabránit jejím následkům, tedy vážnému poškození plic. A to je pro kvalitu života astmatika velmi důležité.
Má-li pacient astma zcela pod kontrolou, pak ho netrápí žádné denní ani noční obtíže a záchvaty dušnosti. Stejně tak není omezen ve svých aktivitách. Nemusí ani používat úlevové léky pro první pomoc, tedy pro chvíle, kdy bude mít příznaky astmatu. Velká část astmatiků však svou nemoc tak dobře nezvládá.
Kombinovaná léčba
Základní terapií jsou protizánětlivé léky, hlavně kortikosteroidní hormony, které se zpravidla inhalují. Pro většinu pacientů bývají výhodnější než léky podávané v tabletách, protože fungují rychle a při inhalování působí přímo v průduškách. Jejich dávka tudíž může být nižší.
V léčbě se uplatňují také preparáty, které uvolňují stažené hladké svaly v plicích. Po vdechnutí začínají účinkovat do tří minut a pomáhají nejméně čtyři ale také dvanáct hodin.
V poslední době se ukazuje, že nejúčinnější formou léčby je kombinace obou těchto způsobů. Dávku kortikosteroidů je pak dokonce možné díky obsahu léčiva roztahujícího průdušky snížit. Léky lze aplikovat buď ze dvou inhalátorů, nebo nově existují i přípravky, v nichž jsou oba léky již kombinovány v jednom inhalátoru. To je výhodnější, protože tím, že se do plic dostávají naprosto současně, se zvyšuje se i efekt léčby.
V lese a podél potůčku
Alergie se přitom nemusí hned projevit astmatem. Nejčastěji má podobu takzvané alergické rýmy, která se nepřesně označuje jako senná. Způsobuje ji pyl mnoha druhů rostlin.
Pokud máte alergii na jarní rostliny, ale nevadí vám pyl jehličnanů nebo olší, pak je pro vás nejlepším místem ke sportování les. Zvláště pak cesty a cyklostezky podél potoka. Koruny stromů zachytí mnoho pylových alergenů, jejichž koncentraci ještě snižuje vlhký vzduch. Navíc je dobré vzít si s sebou do přírody nejlépe lokální antihistaminika (kapky do očí, sprej do nosu), která jsou jak na lékařský předpis, tak volně prodejná.
Kromě lokálních antihistaminik musí alergici užívat i ta celková. S léčbou je dobré začít zhruba čtrnáct dnů před předpokládaným vykvetením rostlin, na jejichž pyl alergicky reagují. Informace jsou k nalezení v pylovém kalendáři například na www.pylovasluzba.cz.
Lidé, u nichž se příznaky pylové alergie objeví poprvé, mohou jako první pomoc užít některé z volně prodejných antihistaminik. Co nejdříve by však poté měli vyhledat svého praktického lékaře. Ten posoudí, zda se jedná skutečně o alergii, nebo o jiné onemocnění a pacienta pošle ke specialistovi. Jednoduchá poučka zní: Máte-li pocit, že u vás propukla alergická rýma, a pokud vám na potíže zabral lék na alergii, pak zřejmě nejde jen o nachlazení - alergii zřejmě skutečně máte.
Alergickou rýmu nepodceňujte, ze špatně léčené vznikne v 60 procentech případů astma. n
Odborná spolupráce: MUDr. Viktor Kašák, Česká iniciativa pro astma (ČIPA o.p.s.)
Nemoc na celý život
Odhaduje se, že mezi obyvateli Česka je až 800 tisíc astmatiků, přitom ale zhruba čtvrt miliónu z nich vůbec neví, že astma má. Tahle nemoc se přitom může projevit v každém věku, klidně i po 65. roku života. Trpí-li někdo občasnou dušností, má suchý dráždivý kašel, může být právě oním "nenalezeným astmatikem".
Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, spojené s projevy zvýšené dráždivosti průdušek. Mezi příznaky nekontrolovaného astmatu patří dušnost po námaze, ale někdy i v klidu, kašel, pískot na hrudníku nebo pocit tíže na hrudníku, časté opakování potíží, noční probouzení zaviněné astmatemu, zhoršení celkového stavu, užívání "záchranných" přípravků pro tyto obtíže či neplánované návštěvy lékaře nebo pohotovosti. Za úplnou kontrolu astmatu se považuje stav, kdy pacient neměl žádné příznaky po dobu alespoň sedmi z osmi týdnů. Astma je však nemoc na celý život.
Vznik astmatu je ovlivněn dědičnými vlohami. Nejrizikovější skupinou jsou lidé s atopií, která se projeví alergií. Ne každé astma je však alergické. Častěji se nemoc vyskytuje v ekonomicky vyspělejších oblastech. Lze to vysvětlit vyšší pravděpodobností styku s alergeny i některými změnami způsobu života. Nárůst výskytu astmatu je dán nejen skutečným rozšířením nemoci, ale i lepší diagnostikou. (mag)
Astma jako záminka pro doping
Léky na astma neužívají jen lidé postižení touto chorobou. Různé kontroly ukazují, že mezi sportovci jsou i takzvaní "falešní astmatici". Preparáty, kterými se astma léčí, totiž zjednodušeně řečeno rozšiřují plíce a zvyšují tak jejich výkon. Některé - zvláště pak ty v tabletách - mohou mít celkové povzbuzující účinky. Odborníci se proto velmi často pozastavují nad tím, že mezi sportovci - například cyklisty nebo lyžaři - je tolik astmatiků. Občas se ukáže, že sportovec astmatem vůbec netrpí a lék používá jen jako doping. (mag)
Díky nejnovějším lékům mohou sportovat i astmatici. (zdroj: ihned.cz)
No nesmíš se samozřejmě vrátit ke stejnému způsobu stravování. Já se třeba hlídám a přešla jsem na LC stravu a to mi vyhovuje.
Taky ho máme vyzkoušený, funguje a ulevuje velmi rychle a spolehlivě. Je vhodný jak pro děti tak i dospělé.
Chodila jse pravidelně do Nugabestu na lehatka,Mám i zakoupený produkt.Prosim nevíte někdo zda nekde ještě lehátka funguji. Diky za odpověd. Lea
Ahojky Karlo tam jsem nikdy nebyla, je tam možné aby se mi někdo věnoval? Moc se nevyznám ve cvičení a nerada bych se nějak přetáhla