Navzdory varování o nádorech kůže považuje mnoho lidí opálenou pokožku za krásnější. Procházíte-li ulicemi, narazíte dříve či později na solárium, které s obrázky dokonalých slečen a svalovců za výlohou láká na opravdu bezpečné opalování. Není problém tomu uvěřit, protože v soláriu se přece nelze spálit. Pravda je ale jiná.
Opalování v soláriu totiž dokonce škodí ještě více než na slunci.
Lékaři před opalováním varují již několik let. Nepřirozené a hlavně nepřiměřené vystavování se slunci totiž vedlo k prudkému nárůstu onemocnění nádorem kůže. Pravidelné používání solária je ještě nebezpečnější. V soláriu se totiž používá jen UVA složka záření. To sice zabrání tomu, že se spálíte, ale na druhou stranu je třeba si uvědomit, že právě chybějící UVB záření má na pokožku pozitivní vliv. Přispívá totiž k její regeneraci po ozáření. Kromě toho také pozitivně působí na psychiku.
Přibude vrásek
Opalování v soláriu je prostě jen zvyšováním rizika kožních problémů, a to nejen nádorových onemocnění, ale i tvorby vrásek. Kůže poškozovaná dlouhodobě UV zářením je totiž dříve vysušená. Namísto vytoužené krásy se pak objeví spíše přibývající roky.
"Je třeba zdůraznit, že je jednoznačně prokázáno, že sice UV záření má i pozitivní biologické účinky na organismus, ale kůži jednoznačně škodí. Vyvolává tvorbu kožních nádorů, urychluje tvoření kožních vrásek, a tím stárnutí kůže. Proto je důležité, aby se ho do kůže dostalo co nejméně," komentuje Petr Arenberger, přednosta dermatologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
Podle Petra Arenbergera je zcela nelogické, aby lékaři lidem radili, jak se mají bezpečně v soláriu opalovat. "Bezpečné to prostě není nikdy," říká lékař. Každopádně ale podle něj platí, že po ozáření je třeba vždy použít vhodnou kosmetiku. Tedy určenou k regeneraci kůže po opalování (označena bývá například anglickým "after sun lotion"). "Stále ale platí, že největší ochrana je tam nechodit," připomíná lékař s tím, že různé odborné zdroje uvádějí: za bezpečné lze považovat dvakrát deset návštěv solária ročně. Petr Arenberger si ale myslí, že nejde o příliš spolehlivé zdroje, protože například neuvádějí, jaký má být výkon přístrojů či fototyp.
Každý půlrok k lékaři
Přednostka dermatovenerologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Bulovka Jana Hercogová k tomu říká, že každý, kdo chce chodit do solária, by si měl nechat kůži nejdříve vyšetřit dermatologem, který mu to buď dovolí, nebo nedovolí. "Především vybere potenciální rizikové pacienty, u kterých by se mohly vyskytnout v budoucnosti kožní nádory. Případně takové nádory při prohlídce objeví a bude je řešit, poučí pacienta o rizicích, určí jeho fototyp a doporučí způsob ochrany," vysvětluje lékařka.
Každý, kdo chce navzdory doporučení lékařů chodit do solária, by podle ní měl chodit jednou za půl roku na pravidelné prohlídky k dermatologovi. Nejlepší je navštěvovat takzvané pigmentové nebo preventivní poradny, které jsou při každé krajské kožní klinice či oddělení.
Důležité je také zajímat se o zařízení, kam chodí. V ideálním případě by mělo mít odborného garanta, tedy dermatologa, který zaškolil personál. Solárium by také mělo být vybaveno dozimetrií - podle toho lze určit, kolik UV záření během jednoho ošetření dostane. Maximální dávka záření je přitom 1000 J/cm2 za celý život. Jana Hercogová také říká, že do solária by se rozhodně mělo chodit jen před letní sezónou a nikdy by se nemělo kombinovat s přirozeným sluncem. Lékaři také upozorňuji, že před návštěvou solária se nemají používat parfémy.
Kdy solárium prospívá
V dermatologii se používá ultrafialové záření i jako lék. Je to v situaci, kdy i jiná léčba má řadu nežádoucích účinků (například léčba lupénky). Solárium je vhodné také pro ty jedince, jejichž kůže na slunce reaguje nepřiměřeně a projevuje se takzvaná fotodermatóza. Jde o kožní onemocnění vznikající kvůli zvýšené citlivosti kůže na sluneční světlo. Někdy se hovoří o takzvané alergii na slunce. Potíže vznikají často v souvislosti s užíváním některých léků (proti bolesti, antibiotika, chemoterapeutika a podobně), zhoršit je může i použití parfému, ale také ochranných krémů s chemickým UV filtrem. Potíže však často vznikají bez zjevné příčiny. Projevují se kopřivkou, zarudnutím a puchýřky, typické jsou velké červené skvrny - ponejvíce v oblasti výstřihu.
Kdy je třeba jít k lékaři
Ke kožnímu lékaři je nutné jít ve chvíli, když se na kůži objeví nový útvar nebo když se stávající znaménko či piha změní, začnou růst či měnit barvu. V tu chvíli jde o čas. Jen časně zachycené potíže lze vyléčit. Mateřské znaménko vám vyšetří každý dermatovenerolog. Máte z čeho vybírat - kožních lékařů je v České republice více než 700. (zdroj: ihned.cz)
Holky, já mám značku Astrid moc ráda a kupuju od nich veškerou kosmetiku na pleť. Produkty mají super, jemné a účinné a navíc za dobré ceny.
Mě jako jediný pomohl pryskyřicový šampon REPOLAR ABICARE a zbavil mě i svědivé pokožky. Takže ho vyzkoušej určitě i pomůže :-).
Moc děkuji za doporučení - na značku deNatura čtu všude samé dobré recenze, proto jsem si sérum od nich hned objednala.
Dobrý večer, holky poradíte - jaký odličovací gel a pleťová voda je ideální na hodně suchou pleť?
Super odličovací produkty má Astrid Hyaluron, jde o čistící gel a pleťovou vodu.