Kortizol je hormon, který se řadí mezi glukokortikoidy a tvoří se v kůře nadledvin. Regulace tohoto hormonu a jeho účinek se stará o to, aby se v těle neustále udržovala homeostáza, tedy vyrovnané vnitřní prostředí.
A jak vlastně můžeme zjistit, že máme příliš mnoho kortizolu? Příznaků je více. Lidé s nadměrným množstvím hormonu stresu mají problémy usnout a také se často v noci budí. Během dne cítí kombinaci únavy s téměř neustálou podrážděnosti a uspěchaností. Mívají problémy se koncentrovat delší dobu na jedno zadání i u relativně snadných úkolů, celkem často mají pocit neklidu nebo dokonce paniky. Mají potíže s kvalitou pleti a s akné. Večer rádi „vykrádají“ lednici a také mají větší problémy udržet váhu pod kontrolou. Častěji a více jim vypadávají vlasy, obvykle velmi špatně snášejí chlad. Mívají vyšší tlak i hladinu cukru v krvi.
Ten má na produkci kortizolu největší asi vliv. Stres a stresující situace, které vnímá subjekt jako ohrožující nebo nezvladatelné. Nebezpečný je zejména dlouhodobý stres.
Syndrom vyhoření je také spojen s vyšší hladinou kortizolu. Pokud člověk dělá práci, která ho dlouhodobě nenaplňuje, pracuje jen pro peníze, případně pod tlakem a bez motivace – je čas na změnu.
Něco jako ztráta zaměstnání, chronická nemoc, trvalý finanční tlak např. z hypotéky, úmrtí blízkého, rozchod nebo i jiné vědomé i nevědomé hrozby a tlaky, nejčastěji spojené s existenciálními podmínkami, mohou zvýšit hladiny kortizolu v krvi na delší období. V případě dlouhodobého působení kortizolu se trvale snižuje hladina serotoninu v mozku a často dochází k vyčerpání zásob a dostupnosti neurotransmiterů a současné klinické depresi, jako přímému důsledku chronického stresu.
Kofein může zvýšit hladiny kortizolu.
Pokud spíte méně než 6 hodin denně, máte v těle dost pravděpodobně více kortizolu než ten, kdo si pospí doporučovaných 7 a půl nebo 8 hodin denně.
Intenzivní nebo dlouhodobé fyzické cvičení stimuluje uvolňování kortizolu zvýšením glukoneogeneze a udržováním hladiny glukózy v krvi. Správná výživa a udržování hladiny cukru na dostatečné úrovni, pomáhá stabilizovat vylučování kortizolu.
Mentální anorexie může být spojena se zvýšenou hladinou kortizolu v těle.
Orální antikoncepční pilulky mohou zvýšit hladiny kortizolu u mladých žen, které provádějí komplexní zátěžové cvičení. Důsledek této situace může způsobit snížení schopnosti získat svalovou hmotu silovým tréninkem.
Kortizol je hormon, který to nemyslí špatně, když se v určitých situacích začne vyplavovat do těla. Existuje na to, aby nás chránil. Tento stresový hormon však zároveň brzdí naše pokroky, pokud jde o spalování tuků nebo budování svalové hmoty.
Vážnějším problémem je jeho chronická stimulace. Dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu totiž kromě přibírání vede k problémům se spaním, oslabení imunitního systému či abnormalitám s krevním cukrem. Proto je důležité naučit se ho ovládat. Jak si můžete snížit jeho hladinu? Koukneme se na několik našich tipů:
Správně dýchejte a hýbejte se
Věnujte se duchovnu
Poslouchejte pozitivní hudbu
Choďte dříve spát nebo si zdřímněte v průběhu dne
Vypijte černý čaj
Žvýkejte
Dodávejte tělu dostatek tekutin
Dodržujte vyvážený jídelníček
Bavte se
Nedržte hladovky, jezte pravidelně
Eliano ten krém objednáváte z jejich stránek? Který přesně to je?
Mell to je bezvadný jestli to oblečení nenasakuje potem. Z jakého je materiálu?
Moc díky za tip na wereco.store, mají hodně EKO produktů - hned jsem si u nich objednala.
Jejich pobočku v Brně znám, nedávno jsem si nechala prodloužit vlasy přimo tam.
Tak to vyzkoušejte Moskyto gel od Rosenpharmy. Ulevuje podrážděné a poštípané pokožce.