5 mýtů o spánku
1. Rádio a otevřené okno zabrání mikrospánku při řízení auta
Spolehnout se na to nemůžete. Cítíte-li se ospalí, zastavte, skloňte sedadlo a dopřejte si 15 až 45 minut krátkého spánku. Pomohou i kofeinové nápoje, ale jen na krátkou dobu. Navíc se jejich vliv projeví až po půlhodině. Nejlepší prevencí mikrospánku je dostatečný noční odpočinek před delší jízdou.
2. Teenageři, kteří ve škole usínají při vyučování, jsou líní
Během dospívání vyžaduje organismus mladých lidí 8,5 až 9,5 hodiny spánku. Jejich biologické hodiny je přitom večer udržují déle vzhůru. Ráno by proto potřebovali spát déle, než jim dovolí rodiče nebo budík. Někteří teenageři jsou proto během prvních vyučovacích hodin natolik ospalí, že se vůbec nedokáží učit.
3. Starším lidem stačí méně spánku
Potřeba spánku se s věkem nemění. U starších lidí je však spánek méně kvalitní, proto se častěji probouzejí a obtížněji potom znovu usínají. Vzhledem k tomu, že jim noční spaní nestačí, mají potom sklon usínat přes den.
4. Chrápání neohrožuje zdraví
U mnoha lidí má chrápání opravdu vliv pouze na partnerské vztahy, ale může signalizovat poruchu spánku, takzvanou spánkovou apnoeu. Chrápání je také často spojeno s vysokým krevním tlakem. Pozornost byste mu měli věnovat zejména v případě, že chrápete i během denního spánku.
5. Při probuzení uprostřed noci pomůže zůstat v posteli a počítat ovečky
Relaxace je účinnější. Pověstné počítání oveček podle některých expertů spíše ruší. Když neusnete do dvaceti minut, vstaňte z postele a sedněte si do křesla s knihou nebo si pusťte příjemnou muziku. Zapomeňte na to, kolik je hodin, a do postele se vraťte, až se budete cítit unavení.
Další články z rubriky
Během spánku naše tělo regeneruje a sbírá síly na další den. To, jak se vyspíme, má vliv na naši energii a náladu. Bojujete už delší dobu s tím, že se nemůžete pořádně vyspat a ranní probuzení po zazvonění budíku je pro vás za trest? Poradíme vám, jak si spánek díky jednoduchým pravidlům vylepšit.
Pokud žijete v bytě, je jeho orientace ke světovým stranám dána umístěním v domě. Ve starších budovách se často setkáte s takovou orientací bytu, kdy okna ložnice a obýváku směřují do ulice a to bez ohledu na světové strany. Okna koupelny, kuchyně a balkon pak směřují do vnitrobloku. Bloky domů tvoří nepravidelné čtverce, což způsobuje to, že byty jsou tak trochu náhodně orientovány na všechny světové strany.
Další články z rubriky Filosofie zdraví...