Buďte aktivní, buďte fit
Tělesná aktivita pomáhá udržovat v dobré kondici kosti, ldou¬by a svaly. Zvyšuje také metabolismus a pomáhá čelit stresu a depresím. K udržení dobrého zdravotního stavu slouží cvičení popsaná dále. Cvičte pravidelně. Snažte se denně věnovat půl hodiny aerobním cvikům - vcelku nebo v pěti až desetiminutových sestavách. Pohybovou aktivitu byste měli do svého programu zařadit nejméně čtyřikrát až pětkrát týdně.
Jestliže se vám již nechce cvičit, snažte se zjistit proč a zkuste si vybrat jiný pohybový program, který by lépe vyhovoval vašim potřebám a zvyklostem. Vezměte přitom v úvahu svéosobní názory na pohyb: Máte raději závodění, nebo pouhécvičení? Cvičíte raději sami, nebo v kolektivu? Dáváte přednost pohybu venku, nebo cvičení doma? Máte mimořádnépohybové nadání? Je-li problém v motivaci, zkuste se poradit s trenérem nebo cvičitelem, který dokáže přizpůsobit cvičení vašim požadavkům a potřebám. Hledejte rady a příklady i ve svém okolí, u svých přátel.
AEROBNÍ CVIČENÍ
Tento způsob pohybu procvičuje všechny svalové skupiny. Má-li cvičení správnou intenzitu, zrychluje se tep a posiluje se tím celý oběhový systém. K takovému pohybu patří například rychlá chůze, běh, plavání a tenis. Aerobní pohyb zvyšuje v krvi hodnoty endorfinů, přirozených, hormonům podobných látek, které navozují pocit tělesného i duševního blaha. Krevní oběh se zrychluje a pomáhá tak udržovat v dobrém stavu cévy a srdce. Zvyšuje se i tělesný metabolismus, tedy rychlost, s níž buňka spaluje energii. Je to zároveň způsob, jak předcházet zvyšování nadváhy. Aerobní pohyb rovněž zlepšuje ka¬pacitu plic, podporuje výkonnost a dobrý stav srdečního sva¬lu, pozitivně ovlivňuje imunitu, podporuje trávení, prospívákloubům, pomáhá kontrolovat váhu a v neposlední řadě dokáže i zlepšit náladu.
Pohyb, který zvýší vaši srdeční frekvenci na 50 až 75 procent vaší maximální tepové frekvence (přibližně 220 minus váš věk), je ldasifikován jako středně intenzivní; pohyb, který zvýší srdeční frekvenci na ještě vyšší hodnoty, je hodnocen jako vysoce intenzivní. Na zdraví většiny lidí má pravidelný pohyb nebo cvičení střední intenzity velmi příznivý vliv. Cvičení vysokéintenzity je především pro opravdové sportovce nebo pro ty, kteří chtějí dosáhnout nadprůměrné výkonnosti. Rozhodně však není vhodné pro začátečníky ani pro slabší jedince.
Bezpečné cvičení
|
věk |
dolní hranice |
horní hranice |
|
(počet tepů za minutu) |
(počet tepů za minutu) |
20 |
100 |
150 |
30 |
95 |
142 |
40 |
90 |
135 |
50 |
85 |
127 |
60 |
80 |
120 |
70 |
75 |
112 |
Během cvičení častěji sledujte svůj tep. Dokud nepokročíte v tréninku, nedovolte, aby vystoupil na hodnoty přesahující průměrnou intenzitu tepu stanovenou pro váš věk (viz tabulka nahoře). Dělá-li vám změření tepu potíže, použijte hrubý odhad pro mírnější formy pohybu, například pro chůzi: pokud při pohybu můžete mluvit, rozhodně jste to nepřehnali; můžete-li dokonce zpívat, musíte trochu přidat a víc se snažit.
POSILOVACÍ CVIKY
Tento typ tréninku umožňuje procvičení jed¬notlivých svalů i celých svalových skupin. Můžete cvičit s činkami i bez činek nebo jiné zátěže. Zkuste například nosit po místnosti svédítě, zdvihat těžší činky nebo provádět jakoukoli opakující se svalovou činnost, jako je veslování nebo jízda na kole (která je zároveň aerobním cvičením). Posilováním svalů můžete předcházet bolestem v kříži, zmírňovat bolesti při artrózách, zvyšovat hustotu kostní hmoty, redukovat nadváhu, zlepšovat stabilitu a snižovat riziko poranění svalů.
PROTAHOVACÍ CVIKY
Cviky tohoto typu (tzv. strečink) prodlužují svaly do jejich přirozené délky a podporují jejich pružnost. Jestliže provádíte protah ovací cviky před aerobním nebo posilovacím cvičením, cvičíte jógu nebo vykonáváte jiný pohyb uvolňující svaly a klouby, připravujete tím svaly k větší zátěži, snižujete riziko svalového poranění a předcházíte bolestem v zádech a ve svalech.
Zdravotní rizika
Správná strava, pravidelný pohyb a zvládání stresu jsou základem každého preventivního programu proti nemocem a úrazům. Vliv na vaše zdraví však mohou mít i negativní činnosti, kterým se můžete většinou vyhnout. Důležité je například nekouřit, nebo alespoň kouření silně omezit a alkohol konzumovat jen v rozumné míře. Nevystavujte se nadměrnému slunečnímu záření, ale ani se nevyhýbejte dostatku přirozeného světla. Snažte se také omezit přítomnost alergenů, toxických látek a jiných škodlivin v ovzduší svého domova.
CIGARETY A ALKOHOL
Mnoho lidí má požitek z kouření a pití alkoholu, obojí však nepříznivě ovlivňuje zdraví. Čím více propadáte některému z těchto návyků, tím více zvyšujete riziko onemocnění.
Kouření
Návyk na nikotin je zároveň příčinou nepříznivého působení dehtu a plynů obsažených v tabákovém kouři. Rovněž "pasivní kuřáctví" - vdechování kouře z cigaret nebo doutníků jiných lidí - přináší určité zdravotní riziko, i když ne tak velké jako vlastní kouření.
Mezi zdravotní problémy spojené s kouřením patří:
Navíc může aktivní i pasivní kouření u těhotných žen vést k nízké porodní váze dítěte. Kouření rodičů před porodem i po něm zvyšuje pravděpodobnost rizika tzv. syndromu ná¬hlého úmrtí kojenců.
Alkohol
Mírné pití alkoholických nápojů ve vhodnou dobu má jen nepatrné nebo vůbec žádné negativní důsledky; může být dokonce prospěšné pro srdce a cévy, protože zvyšuje hodnoty "prospěšného" HDL cholesterolu. Avšak:
Alkohol se po požití vstřebává do krve. Játra jej postupně rozkládají na jednodušší látky a časem krev alkoholu zcela zbaví - pokud ovšem nevypijete brzy další dávku. Čím více alkoholu vypijete, tím déle játrům trvá jeho odbourávání z krve. Vypití jedné jednotky alkoholu (sklenky vína, sklenky slabšího piva, malé skleničky destilátu) zdvihne hladinu alkoholu na 15 mg ve 100 ml krve. Odbourání tohoto množství alkoholu z krve trvá průměrně zdravému člověku asi hodinu. Ženy jsou ke škodlivým účinkům alkoholu o něco vnímavějšínež muži, protože jej vstřebávají rychleji a hladina alkoholu v krvi u nich dosahuje vyšších hodnot.
Přestat, nebo omezit: Chcete-li méně kouřit a pít nebo úplně přestat:
POBYT NA DENNÍM SVĚTLE
Přibývá vědeckých důkazů o tom, že na dobrý zdravotní stav člověka mají do jisté míry vliv různé vlnové délky elektromagnetického záření při pobytu na přirozeném světle. Každodenní pobyt na denním světle ovlivňuje šišinku mozkovou (epifýzu) a hypotalamus; tím se mění hladiny některých hormonů a neurotransmiterů. Nedostatek denního světla může vést k sezonním depresím a příznakům, které se podobají po¬tížím z pásmového posunu.
Vzájemný poměr vlnových délek obsažených ve světle tvoří tzv. spektrální rovnováhu. Spektrální rovnováha slunečního světla se mění s časem, ročním obdobím, počasím a vzdáleností od rovníku, rovněž závisí na hladině znečištění vzduchu a na prostupnosti skla (v okně nebo v brýlích), které snižuje koncentraci především ultrafialového zářenÍ. Jednotlivé typy umělého osvětlení mají různou spektrální rovnováhu, která může ovlivňovat fyzické i psychické zdravÍ.
Nejvhodnější jsou žárovky s plným spektrem, které imitují odpolední slunce. Měli byste si je opatřit alespoň do někte¬rých světelných zdrojů, zvláště trpíte-li sezonními depresemi. Působení slunečního světla po dobu 15 až 20 minut podporuje v kůži tvorbu vitaminu D a chemických látek "dobré nálady" - endorfinů. Buďte však velmi opatrní, abyste sluněnínepřehnali. Nadbytek ultrafialového záření může vyvolat rakovinu kůže, především zhoubný melanom, a zvyšuje i pravděpodobnost vzniku zákalu čočky.
JAK DOMA VYTVOŘIT ZDRAVÉ PROSTŘEDÍ
Domácí pohodlí může někdy představovat zdravotní riziko. Například koberce ode zdi ke zdi jsou útočištěm roztočů, jejichž trus bývá u mnoha lidí častou příčinou prachových aler¬gií a ekzémů. Roztočům se daří v teplých, klidných místnos¬tech s ústředním topením a dobrou izolací proti chladu. Elektronické přístroje vytvářejí elektromagnetická pole, která mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Postarejte se o bez¬pečnost svého domova tím, že budete dodržovat co nejvíce následujících zásad:
Alternativní způsoby léčení
Stále více lidí používá k léčení přírodní prostředlcy a mnoho dalších se o tuto neinvazivní léčbu zajímá. Přírodní terapie ovšem nemůže nahradit klasickou medicínu. Většina lidí, kteří používají některou alternativní léčbu, například homeopatii, spoléhá při stanovení diagnózy a léčení vážnějších onemocnění především na svého lékaře. Zároveň však mnozí lékaři jižuznávají, že některé doplňovací způsoby terapie mohou podpořit léčení nebo zkrátit jeho průběh - například chiropraxe pomáhá při bolestech v zádech, bylinkové čaje usnadňují vykašlávání u bronchitid nebo pomáhají při nemocech ledvin.
DOMÁCÍ LÉČENÍ
Přírodní postupy se často osvědčují u běžných onemocnění, jako je kašel a nachlazení či zkažený žaludek. Alternativní medicína nabízí tolik různých způsobů léčení, že volba bývá velice obtížná. V první části knihy si vyhledejte kapitoly o jedléčebných postupech a ve druhé části pak onemocnění, které chcete léčit; zjistíte tak, jaký způsob terapie bude pro vás nejpřijatelnější. Některé způsoby léčení jsou zvláště vhodné pro určitý typ onemocnění. Například cviky pro správné držení těla a pohybová cvičení často mohou upravit problémy s bolestmi v zádech a bolestmi hlavy; některé dechové cviky mohou zkrátit záchvaty paniky nebo předejít astmatickému záchvatu.
Při výběru přírodní léčby se rozhodujte podle vlastního uvážení. Někdo dává přednost terapii založené na pohybových cvicích nebo masážích, jiný věří více bylinkám. Léčeníbude rozhodně úspěšnější, budete-li se při něm cítit příjemně. Nezapomeňte, že důležitým prvkem uzdravování je důvěra v péči o vlastní osobu.
Autor: Léčime se přírodou - Reader´s digest výběr
Taky od nich tento doplněk od Woykoff kupuju. Na imunitu fakt funguje a dá se užívát dlouhodobě.
Alaptid!! Je to opravdu takový zázrak, třeba zubní pasta za 700,- Kč. Je to normální?? Pište prosím zkušenosti.
Výborný, čistě přírodní je doplněk PMS Harmony. Ideální je ho brát před menstruací a v průběhu menstruace a funguje skvěle.
Dobrý večer, holky - měsíc beru kolagen a čekala jsem velké benefity, které značka slibuje, ale nedostavilo se nic a navíc je celkem drahý. Máte... (zkráceno)
Beru 6 týdnů, výrazné zlepšení zdravotního stavu, brnění a pálení dolních končetin téměř v normě. Kombinuji s posilovacím cvičením celého těla -... (zkráceno)