Echinacea - třapatka - je divoce rostoucí bylina s purpurovými kvítky podobnými sedmikrásce. Ve středoamerických státech USA byla rozšířena v travnatých prériích, kde ji indiánské kmeny po staletí používaly k hojení ran a jako prostředek proti hadímu uštknutí. Stala se velmi oblíbenou léčivkou evropských pionýrů při osídlování Ameriky. Používali ji jako univerzální prostředek proti infekčním chorobám. V Anglii je to oblíbená zahradní květina.
Z devíti odrůd této rostliny se jako léčivky používají tři:
E. angustifolia, E. pallida a E. purpurea. Objevují se snad ve stovkách komerčních přípravků, které využívají všechny části rostliny - květy, listy, stonky i kořeny. Jako potravinový doplněk se vyrábí prakticky ve všech formách.
Echinacea obsahuje četné účinné složky, o nichž se předpokládá, že posilují imunitní systém; v posledních letech se stala jedním z nejčastěji používaných rostlinných léčiv na světě.
Echinacea, přírodní antibiotikum a prostředek proti infekci, pomáhá ničit bakterie i viry v organismu. Působí tak, že stimuluje buňky imunitního systému, které jsou klíčovou zbraní v boji proti infekci. Navíc podporuje v buňkách tvorbu přirozené protivirové substance zvané interferon. Tyto účinky jsou však relativně krátkodobé, takže je vhodné užívat echinaceu během akutní infekce v krátkých intervalech - vždy po několika hodinách. Echinacea normalizuje imunitní odpověď i při autoimunních stavech, například při ekzému, na který je tradičním lékem.
PREVENCE: Echinacea dokáže pomáhat v prevenci dvou nejčastějších virových onemocnění - zánětu dýchacích cest a chřipky. Nejúčinnější je při prvních příznacích onemocnění. Podle jedné studie byl u pacientů náchylných k nachlazení výskyt onemocnění u skupiny lidí užívajících echinaceu po dobu osmi týdnů o 35 procent nižší než u skupiny lidí užívajících placebo. Rovněž frekvence nachlazení byla u nich méně častá - mezi jednotlivými recidivami uplynulo až 40 dnů, zatímco u skupiny s placebem pouze 25 dnů. Studie potvrzují, že echinacea pomáhá rovněž při zduření sliznic, horečce a bolestech hlavy, které doprovázejí nachlazení. Příznaky bývají méně výrazné a rychleji mizí.
DALŠÍ PŘÍZNIVÉ ÚČINKY: Echinacea může mít svou cenu také při některých recidivujících nemocech, jako je zánět dásní, infekce močových cest a zánět středního ucha. Někdy se také používá při léčení streptokokových a stafylokokových infekcí, u herpetických ¬infekcí, jako je pásový opar nebo herpes simplex, a při zánětech průdušek a vedlejších dutin nosních. Mezi autoimunní choroby, při nichž se může echinacea uplatnit, patří lupus, roztroušená skleróza, revmatická artritida aj. V současné době se zkoumá její vliv na chronický únavový syndrom a AIDS. Určitý vliv může snad také mít na některé formy rakoviny, zvláště u pacientů s porušenou imunitou po chemoterapii a ozařování.
Echinaceu lze použít i místně na kůži. Její šťáva podporuje hojení všech druhů nežitů, abscesů, ekzému, popálenin a proleženin. Při léčení bolestí a zánětů v krku lze tinkturu naředit a použít jako kloktadlo.
DÁVKOVÁNI: Echinacea je k dostání v nejrůznějších formách, proto si vždy dobře přečtěte etiketu; většinu tablet tvoří práškovaný kořen, nikoli extrakt z rostliny. Při nachlazení nebo chřipce: Je nutná vysoká dávka - až 200 mg pětkrát denně. Podle jedné rozsáhlé studie se stav nemocných zlepšoval mnohem rychleji při dávkách 900 mg/den než při dávce 450 mg/den nebo při placebu. Při jiných infekcích: Doporučená dávka je asi 200 mg třikrát nebo čtyřikrát denně. Při dlouhodobém užívání na podporu imunity}, zvláště u pacientů se sklonem k recidivám zánětů, střídejte echinaceu každé tři týdny s jinou léčivkou posilující imunitní systém, s vodilkou, kozlíkem apod. Také je vhodný čaj ve směsi s jinými bylinami.
NÁVOD K UŽIVÁNI: Někdy se doporučuje užívat echinaceu nanejvýš osm týdnů a znovu pokračovat až po osmidenní přestávce. Lékaři a léčitelé užívající fytoterapii ji však uplatňují nepřetržitě při léčení autoimunních stavů, hlavně při ekzémech. Užívat se může s jídlem i nalačno.
V doporučených dávkách nemá echinacea žádné vedlejší účinky. Nebyly také popsány nepříznivé projevy u těhotných a kojících žen. U lidí alergických na květiny z čeledi hvězdnicovitých může nastat alergická reakce i při užívání echinacey. Objeví-li se vám na kůži vyrážka nebo budete-li mít dechové obtíže, ihned se poraďte s lékařem.
Autor: Publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr
Taky od nich tento doplněk od Woykoff kupuju. Na imunitu fakt funguje a dá se užívát dlouhodobě.
Alaptid!! Je to opravdu takový zázrak, třeba zubní pasta za 700,- Kč. Je to normální?? Pište prosím zkušenosti.
Výborný, čistě přírodní je doplněk PMS Harmony. Ideální je ho brát před menstruací a v průběhu menstruace a funguje skvěle.
Dobrý večer, holky - měsíc beru kolagen a čekala jsem velké benefity, které značka slibuje, ale nedostavilo se nic a navíc je celkem drahý. Máte... (zkráceno)
Beru 6 týdnů, výrazné zlepšení zdravotního stavu, brnění a pálení dolních končetin téměř v normě. Kombinuji s posilovacím cvičením celého těla -... (zkráceno)