Lázně patří mezi oblíbená místa, kam se vyráží za odpočinkem, platí to jak v létě, tak během dalších ročních období. Nedílnou součástí pobytu v lázních je popíjení minerálních pramenů, což vám nejspíš zdejší lékař naordinuje jako jednu z procedur. Že k němu namířeno nemáte, přesto prameny chcete ochutnat a zajímá vás, zda opravdu fungují? Čtěte dál!
Lázně jsou jimi proslulé, v každých nějaký minerální pramen s blahodárnými léčivými účinky vyvěrá. Co je ale pramen zač? Jde o vývěr podzemní vody z hlubin zemské kůry, který označujeme jako léčivý přírodní zdroj. Minerály obsažené v horninách jsou unášeny vodou, která je obohacována a pod tlakem stoupá vzhůru k zemskému povrchu.
Minerální prameny se využívají hlavně v lázeňství, a také k získávání minerální vody. České lázně nejspíš znáte, ke každým bychom mohli přiřadit nějaký ten pramen. Pro ukázku jmenujme například:
V Luhačovicích narazíte na pramen Aloiska. Vyvěrá v parku nad Bílou čtvrtí a možná ho znáte jako Luisin pramen.
V lázních Jáchymov je nejvydatnější pramen Běhounek, další známé prameny jsou Curie, Agricola nebo C1.
Lázně Jeseník jsou známé prameny Adéla, Concordia nebo Diamantový pramen.
V Poděbradech najdete Eliščin pramen.
Nejstarším využívaným pramenem Františkových Lázní je František, tím nejznámějším ale Glauber IV.
Pro lázně Karlova Studánka je charakteristický Maxmiliánův pramen.
Víte, že mezi nejznámější a nejoblíbenější lázně, kde najdete velké množství vývěrů, patří Mariánské Lázně?
Jaké prameny můžete ochutnat v Mariánských Lázních?
Mariánské Lázně jsou proslulé velkým množstvím vývěrů. Ve městě jich najdete asi 40, kolem města pak víc než 100. Všechny prameny jsou studené a využívají se zejména k léčbě onemocnění močových cest, a to už po staletí. Zlepšují celkový zdravotní stav, stav vaší pokožky, jsou důležité i pro správný výkon vašeho těla.
Vše se odvíjí od jejich složení, které je bohaté na nejrůznější minerály, třeba vápník, hořčík, draslík, sodík nebo železo. Jednotlivé prameny se obsahem minerálů liší, tím pádem jsou odlišné i jejich účinky. Když se podíváme na prameny vyvěrající v Mariánských Lázních, je to asi takto:
Ferdinandův pramen s typicky slanou chutí díky Glauberově projímavé soli, který je ideální volbou pro léčbu metabolických onemocnění a nemocí zažívacího ústrojí.
Karolinin pramen je díky vysokému obsahu hořčíku ideální jak pro doplnění magnézia do těla, tak když vás trápí urologické nebo nefrologické onemocnění.
Rudolfův pramen s vyšším obsahem vápníku a s diuretickými účinky, který se využívá hlavně při potížích s ledvinami nebo močovými cestami.
Křížový pramen jako jeden z nejstarších pramenů v Mariánských Lázních. Je velmi slaný a silně mineralizovaný, využívá se při léčbě nemocí trávicího ústrojí.
Lesní pramen vhodný při nemocech horních a dolních cest dýchacích a při potížích se zažívacím ústrojím. Obsahuje hodně bikarbonátu a sodíku.
Ambrožovy prameny
Zvláštností je Mariin pramen, který dal městu název. Nejde o pitný pramen, ale o vývěr přírodního CO2, který dokáže prokrvit celé tělo.
Náš tip na závěr: Aby na vás prameny, a to nejen ty vyvěrající v Mariánských Lázních, měly opravdu blahodárné účinky, je důležité je správně užívat. Ideálně dbejte pokynů svého lékaře, který vám poradí, kolik, kdy a jaký pramen pít. Pohárek byste měli vypít malými doušky za zhruba 3 až 5 minut, pokud vám lékař naordinuje 2 pohárky, udělejte mezi nimi alespoň 5 minut pauzu. Pitnou léčbu ukončete minimálně 15 minut před jídlem.
Moc prosím, dcera si zlomila 8zebro,vlevo,proč ji rentgenovali pravou stranu? není to omylem?
Dobrý den nevím v jakých intervalech se mají aplikovat injekce iscador qu 5 mg jestli každý den či obden
Od narození (1964) vedu normální život s diagnózou oslabení páteře formou spina bifida, přesněji meningomyelocele lumbalis th12. Až do doby cca 15... (zkráceno)
Od narození (1964) vedu normální život s diagnózou oslabení páteře formou spina bifida, přesněji meningomyelocele lumbalis th12. Až do doby cca 15... (zkráceno)
Opravdu pomůže, tak pokud na tom budu stejně, tak Ti budu nesmírně vděčná, protože jsem z toho už zoufalá.