Jedná se bezpochyby o velmi užitečný předmět, který nesmí chybět v leckteré domácnosti nebo na pracovišti. Jednoduchá a praktická lepicí páska, se kterou se jistě setkal každý z nás, má spoustu možností využití. V tomto článku se podíváme, kdy a proč se začal psát příběh lepicí pásky.
Píše se rok 1925 a ulice měst čím dál více brázdí automobily, které se často zdobily různými barevnými vzory. Udělat plynulý nenarušený přechod mezi barvami bylo pro tehdejší lakýrníky velmi náročným úkolem. K tomu účelu se využívala chirurgická páska, která ale měla tu nevýhodu, že zanechávala na autech skvrny od lepidla. Chirurgická páska totiž nebyla určená pro hladké povrchy, protože na nich nedržela příliš dobře. Do lepidla na bázi gumy se tedy přidávaly oleje a pryskyřice. To však způsobilo, že naopak páska držela tak dobře, že při pokusu o její sejmutí byl často sloupnut i samotný původní lak.
Do problematiky se vložil jistý zaměstnanec amerického podniku vyrábějícího smirkový papír, který v roce 1925 vyrobil papírovou lepicí pásku. Jmenoval se Richard Gurley Drew (1899-1980). Pro výrobu použil právě tolik lepidla, které drželo dobře, ale zároveň šla páska snadno sejmout. Velmi brzy se nová lepicí páska s názvem "Scotch Tape" stala hitem a pochopitelně se začala využívat i v jiných odvětvích, než byl automobilový průmysl. Mimo jiné nacházela uplatnění na bojištích za druhé světové války, kdy často bylo nutné nouzově opravovat různá zařízení a technologie.
Pan Drew ve vývoji svého vynálezu vytrvale pokračoval. Rozhodl se pomoci pekařům, kteří v té době své produkty hojně balili do celofánu. Jenže řešili, jak balíček s pečivem uzavřít. Průhledný celofán a papírová lepicí páska nevypadaly dohromady moc dobře. A zde přichází na řadu vylepšená lepicí páska, tentokrát již průhledná, vyrobená z celulózy. Ta spatřila světlo světa v r. 1930 a od té doby se stala oblíbenou a vyhledávanou pomůckou pro rychlé opravy, zalepení, přilepení, zkrátka ke všemu, k čemu lepicí pásky používáme dodnes. A to je právě ta lepicí páska, kterou již všichni dobře známe.
Dnes jsou k mání všelijaké typy lepicích pásek. Různě široké, pevné, barevné, voděodolné, oboustranné, se skelnými vlákny, pásky výstražné nebo reklamní. Vybere si každý právě tu, kterou zrovna potřebuje. Lepicí páska je úžasný flexibilní nástroj, který lze použít pro různé účely.
Lepicí pásky jsou dnes neodmyslitelnou součástí našeho světa a je dobré mít nějakou po ruce. Nikdy nevíte, kdy bude náhodou potřeba!
Silonky zásadně oblékám jako první kus oblečení a na ně pak teprve boxerky nebo trenky. Ponožky si taky přeci navlékáte na silonky a ne naopak.
Moc prosím, dcera si zlomila 8zebro,vlevo,proč ji rentgenovali pravou stranu? není to omylem?
Ze své zkušenosti můžu doporučit Erectan FORTE, který funguje okamžitě. Prostě ho pak budete mít zase tvrdého jako hrom.
Za mě je taky Bobík nejlepší, hlavně se podívejte na složení - je z poctivé smetany a tvarohu.
Moc děkuji za komentáře - kapsičky od Sunaru určitě zkusíme, líbí se mi složení a navíc je maminky na internetu hodně chválí.