Rýma, kašel a teploty. S nástupem do školky se u většiny dětí objevují s železnou pravidelností. Dokola a dokola. Rodiče jsou zoufalí, zaměstnavatelé nemívají pro častou péči o nemocného potomka pochopení. Opakované infekce však k tomuto věku do určité míry patří. Ve skupině malých dětí se každá nemoc šíří rychlostí blesku také proto, že imunitní systém předškoláka se s řadou infekcí ještě nikdy nesetkal - a nemá na ně tedy připravenou odpověď.
Onemocnění dítěti umožní, aby při příštím setkání s nemocí zůstalo spíše zdravé. Když je ale prodělaných infekcí příliš mnoho a příliš rychle za sebou, imunitní systém se vyčerpává a k rozvoji imunitní paměti nedochází. I když tyto běžné infekce obvykle nemívají následky, v některých případech může dojít k poškození postižených tkání nebo orgánů. Velmi typickým příkladem jsou například opakované a komplikované záněty středního ucha.
Rizikem, že brzy opět onemocní, jsou ohroženy především děti, které se vrací do školky či školy příliš brzy. Sliznice nedoléčených dětí jsou totiž k infekci citlivější, navíc jsou děti po nemoci oslabené. Když opět onemocní, dá se tedy počítat s komplikovanějším léčením.
Imunitní systém už se naučil proti původcům běžných nemocí účinněji bránit, a tak jsou opakovaná onemocnění už spíše neobvyklá. Není-li tomu tak, je na místě zajít za specialistou - imunologem, ale také alergologem. Škála alergických obtíží se totiž neomezuje pouze na klasickou sennou rýmu, ekzém nebo zánět spojivek.
Někdy ale ani specialista neodhalí zjevnou příčinu toho, proč dítě tráví více času doma v posteli než ve škole v lavici. A důvod? Většinou životní styl, nedostatek pohybu a nezdravá strava, která je zvlášť důležitá u menších dětí. Jak velký vliv na zdraví to může mít? Nejde o dramatické změny, které by se okamžitě projevily závažnějšími problémy. Obranné schopnosti organismu jsou nenápadně, ale účinně vyčerpávány opakovanými a chronickými onemocněními, které mohou přecházet až do dospělosti.
Po přechodu na střední školu už je imunitní systém mladého člověka natolik otužen soužitím s vrstevníky, že by měl být nemocný jen zřídka. V opačném případě je na místě specializované vyšetření, které vyloučí (nebo potvrdí) imunodeficitní onemocnění, zvláště poruchy protilátek. Na vině ale může být i některá z nemocí typických právě po dospívající - například infekční mononukleóza, která při mírném průběhu připomíná běžné virové onemocnění, nebo žloutenky typu A, B nebo C, šířící se při pohlavním styku, užívání drog, tetování i při mnohem nevinnějších aktivitách dospívajících. V takovém případě je důležité nepodcenit situaci. Pokud onemocnění přejde do chronického stadia, bude se s nimi mladý člověk vyrovnávat léta, následky se přitom dají jen těžko odhadnout. n
Odborná spolupráce: prof. MUDr. Anna Šedivá, CSc., primářka Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol v Praze - ihned.cz
Za mě je taky Bobík nejlepší, hlavně se podívejte na složení - je z poctivé smetany a tvarohu.
Moc děkuji za komentáře - kapsičky od Sunaru určitě zkusíme, líbí se mi složení a navíc je maminky na internetu hodně chválí.
Holky, Sunar je česká klasika - mě na něm vyrostly obě děti.
Taky můžu Krematorium zvířat v Brne doporučit. Co se týče chování, ale celkově služeb, které nabízejí, je určitě doporučuji. My jsme u nich nechali... (zkráceno)