Zní to jako paradox. Po válce, kdy panovala bída, potraviny byly na lístky a všeho byl nedostatek, se děti stravovaly ze zdravotního hlediska lépe než dnes. V poválečném období se jedly luštěniny, zeleninové polévky, rýže, chléb, pila se melta, čaj, domácí ovocné šťávy. Maso bývalo zpravidla jen jednou týdně, stejně tak třeba bábovka. Jídla nebylo dostatek, a tak se lidé nepřecpávali. Šetřilo se vším, tedy i cukrem. Dítě tak mohlo dostat na lístky třeba jen 200 gramů sladkostí (bonbónů) na měsíc. Pro dnešní mladou generaci něco těžko představitelného.
V současnosti jedí děti i mladí lidé jednotvárně, vybírají si nezdravé potraviny a svou častou návštěvou rychlých občerstvení si zadělávají na mnohé nemoci. Přirozený pohyb navíc přestal být součástí jejich života. Vše dohromady způsobuje, že mají takové choroby, které se dříve vyskytovaly zpravidla jen u dospělých. Děti jsou dnes obézní, mají vysoký krevní tlak, vysoké hladiny cholesterolu, cukrovku II. typu.
Výzkumy sledující současné stravování dokládají, že děti jedí příliš mnoho sladkostí, pijí nápoje typu kola s vysokým, a tím pádem nežádoucím obsahem cukru a kyseliny fosforečné. Vybírají si také jídla, kde je mnoho živočišných tuků (třeba párky). Ty pak škodí srdci i cévám. Zelenina se v jídelníčku nejen dětí, ale i dospělých objevuje stále málo. To je škoda i proto, že jsou v ní obsaženy antioxidanty. Tedy látky schopné ničit volné radikály - původce zdravotních potíží včetně nádorového bujení.
"Poruchy růstu, obezita, či naopak mentální anorexie a bulimie jako důsledek odmítání jídla ze strachu z tloušťky, zvýšená nemocnost či alergie, oslabení imunitního systému, chronický únavový syndrom - to vše souvisí s nesprávným stravováním," vysvětluje Alexandra Moravcová, dětská obezitoložka a endokrinoložka z Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Správná skladba jídelníčku je důležitá nejen pro fyzický vývoj dítěte, ale i pro jeho duševní stav.
Energie po ránu chybí
Častým zlozvykem, který však mnozí považují spíše za banalitu, je vynechávání snídaně. To se totiž může nezanedbatelně podepsat na zdraví. Snídaně by měla dodat 20 až 25 procent denní energie.
Současný životní styl vyžaduje, aby již od rána lidé podávali dobré pracovní výkony. A snídaně tuto energii pomůže "zařídit". Průzkumy ukazují, že pokud se člověk ráno nenají, snáze se unaví, je nesoustředěný a může ho bolet hlava.
Z výzkumu, který byl proveden v loňském roce mezi žáky základních škol, vyplynulo, že 48 procent dětí 6. tříd před odchodem do školy nesnídá vůbec nebo jen zřídka. Zhruba 23 procent dětí dokonce ani o přestávkách nesvačí. Jejich prvním jídlem je až oběd. Čím více jsou děti vyhladovělé, tím více jídla pak v poledne snědí.
Odborníci upozorňují, že člověk by měl jíst naopak několikrát denně (zhruba pětkrát) menší dávky jídla. Organismus si pak nebude ukládat energii do zásoby na chvíle, kdy zase bude vystaven hladovění. Nepravidelný příjem stravy je negativem dnešního všeobecného spěchu.
Pokud si děti kupují svačinu v bufetech, pak zpravidla sáhnou po sladkých nápojích a čokoládových tyčinkách. Reklamy upozorňující na tyčinky plné čerstvého mléka jsou zavádějící. Ve skutečnosti nemají s mlékem nic společného.
"Dětem pak v pozdějších letech hrozí osteoporóza neboli řídnutí kostí," vysvětluje lékařka Alexandra Moravcová. V mládí si totiž každý organismus buduje stavební hmotu kostry. Pokud se ji nepodaří dostatečně vytvořit zhruba do 23 let (někdy i dříve), vzniklý nedostatek vápníku se již nikdy nedohoní. Proto je zásobení těla vápníkem v dospívání tak důležité. Kostní hmotu pomáhají tvořit nejen mléko, tvrdý sýr nebo bílý jogurt, ale i pohyb.
Rodiče nevědí, co děti jedí
V dětském věku se vytvářejí stravovací návyky na celý život. Značnou roli hrají rodiče a vůbec zvyklosti celé rodiny. Problém je však podle odborníků mnohdy v tom, že sami dospělí nevědí, co je vlastně zdravé a co nikoliv. Jako příklad "normální neškodné" večeře uvádějí třeba i párek. Argumentují tím, že je přece dietní. Jenže párek, i se zavádějícím názvem dietní, obsahuje hodně živočišných tuků, které přispívají k ukládání špatného cholesterolu. Na nedělní oběd se také nemalá část rodičů vydává s dětmi do restaurací s rychlým občerstvením.
Průzkum žáků základních škol rovněž ukázal, že rodiče mají o potravinách, které si děti přes den kupují, dost nepřesné představy. Mnohdy vůbec netuší, co jejich děti jedí.
Doporučujeme: jedinečný vzdělávací projekt o reálné výživě a hubnutí www.Akademie-Zdravi.cz
Polovina má nadváhu
Sladkosti jsou nejen nezdravé, ale navíc přispívají k nadváze a obezitě. Češi se již několik let drží spolu s Řeky a Angličany mezi nejtlustšími národy v Evropě. Nadváhu má v Česku přes 60 procent mužů a přes 50 procent žen. Statistika u dětí je také nelichotivá. Od poloviny devadesátých let minulého století se počet obézních dětí téměř zdvojnásobil.
Děti tloustnou zejména kvůli narušené rovnováze mezi příjmem a výdejem energie. To znamená, že jedí více, než je jejich tělo schopno spotřebovat. Nadbytečné kilogramy zatěžují klouby, způsobují ekzémy a plísně na kůži, u dívek se objevuje porucha menstruace.
Na jídle je také možné si vytvořit závislost. Pomocí jídla totiž některé děti unikají před nepřízní okolí či špatnými vztahy. Chuť tuku či cukru je totiž uklidňuje a pomáhá problémy "vymazávat".
"Stimulace přirozených mozkových opioidů vysokými dávkami jídla způsobuje euforii," říká Alexandra Moravcová. Mozkové opioidy jsou látky, které vyvolávají účinky podobné působení opia. Závislost na potravinách, které obsahují velké množství tuků a cukrů, tak může způsobit změny v mozku, který pak nedokáže říci "ne".
Obézní děti nebývají kolektivem dobře přijímány, nemohou se účastnit společenských her, takže pak mívají nízké sebevědomí, trpí společenskou diskriminací a poruchami motivace. Čím více se stahují do sebe, tím více času tráví doma jen ve společnosti počítače nebo jídla. Tím se začarovaný kruh uzavírá.(zdroj: ihned.cz)
Za mě je taky Bobík nejlepší, hlavně se podívejte na složení - je z poctivé smetany a tvarohu.
Moc děkuji za komentáře - kapsičky od Sunaru určitě zkusíme, líbí se mi složení a navíc je maminky na internetu hodně chválí.
Holky, Sunar je česká klasika - mě na něm vyrostly obě děti.
Taky můžu Krematorium zvířat v Brne doporučit. Co se týče chování, ale celkově služeb, které nabízejí, je určitě doporučuji. My jsme u nich nechali... (zkráceno)