Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Kosmetika > Nepodceňujme péči ani kosmetiku

Nepodceňujme péči ani kosmetiku

30.11.2006 / Rubrika: Kosmetika

Naše pleť je během zimních měsíců vystavována jak chladnému počasí venku, tak i suchému teplému vzduchu ve vytápěných prostorách. Kůže v zimě čelí denně mrazu, větru, ale i slunečním paprskům, takže je daleko citlivější a snadněji se podráždí, říká MUDr. Monika Arenbergerová, PhD., z Dermatovenerologické kliniky FNKV.
Přestože našemu povrchu těla v zimním období pomáháme v termoregulační funkci oděvem, zůstávají některé části pokožky, zejména obličej a ruce, v trvalém a přímém kontaktu se zevním prostředím. Proto bychom péči o pleť v zimním období měli podle Moniky Arenbergerové věnovat větší pozornost.

Chlad pleti neprospívá

Chlad zhoršuje působení vody na pokožku. "Těsně před pobytem v chladu si pokud možno neomýváme ruce ani obličej," říká Monika Arenbergerová. "Pokud venkovní teploty klesnou pod 7 °C, mazové žlázy v pokožce sníží produkci lipidů na minimum. Pro denní používání tedy neaplikujeme krémy s vyšším obsahem vody, spíše dáváme přednost mastnějším, tzv. nočním krémům." Ty chrání kůži před chladem a lépe udržují vlastní vlhkost pokožky. Vytvořený ochranný tukový film brání odpařování vody, takže pleť zůstává vláčná a také se zbytečně neochlazuje. Odpařování vody totiž vždy znamená i zvýšenou ztrátu tepla. "Za běžných podmínek doma, kdy pleť není vystavena působení chladu nebo mrazu, můžeme používat krémy, které nejlépe vyhovují našemu typu pleti, například hydratační," dodává Monika Arenbergerová.

Nezapomínejme kosmetiku na ruce

Přestože se tato doporučení týkají všech typů pleti, přece jen existují určité rozdíly v péči o její jednotlivé typy. "Péče o pleť je individuální a důležitou roli hraje typ kůže. Mastná pleť snáší chladné zimní období většinou bez problémů. Ženy se suchou pletí musí naopak věnovat její ochraně v zimě zvýšenou pozornost. Pokud máte pocit, že i přes dodržování výše uvedených doporučení není vaše pleť dostatečně vláčná a svěží, zkuste aplikovat večerní hydratační nebo regenerační obličejovou masku."
Podle Moniky Arenbergerové bychom neměli zapomínat ani na péči o kůži rukou. Pokud si totiž pravidelně nechráníme ruce rukavicemi, může dojít snadno k přesušení či podráždění kůže zejména hřbetu rukou. "Kůže je pak suchá, zašupená, esteticky nevzhledná," vysvětluje lékařka. "Při nízkých teplotách často dochází i k popraskání kůže zejména na konečcích prstů, tj. k tzv. ragádám, které jsou velice bolestivé." V zimě bychom neměli zapomínat ani na ochranu rtů pomocí balzámů či zvláčňujících tyčinek a lesků.

Do města make-up

Zvlášť velkou zátěž pro pleť v zimě představuje pobyt ve městě, kde se k dalším škodlivým vlivům přidává vysoká koncentrace smogu. Lidem z velkých měst proto Monika Arenbergerová doporučuje používat make-up. "Velmi dobrou ochranou proti vnějším vlivům působícím na pokožku obličeje je make-up. Kombinace mastného základu a pigmentu vytvoří ochranný film, nepropustný pro celou řadu zevních škodlivin. Na odlíčení večer použijte odličovací detoxikační tonikum nebo mléko. To dokonale nečistoty i zbytky make-upu odstraní."
Samotnému odlíčení bychom měli věnovat patřičnou pozornost, abychom pleť v noci, kdy regeneruje, zbytečně nezatěžovali zbytkem nečistot. Zdůrazňuje to i Monika Arenbergerová, která o pleť pečuje takto: "K odlíčení večer používám micelární vodu, která pokožku nejen čistí, ale i zklidní. Nanáším ji vatovým tamponkem a už neoplachuji vodou. Dále používám hydratační krém na obličej. Vzhledem k tomu, že jsem maminkou dvou malých dětí a spím jen několik hodin denně, snažím se bojovat zejména proti vráskám kolem očí. Nanáším tedy pravidelně speciální korekční krém k prevenci vrásek v oblasti očí. Po umytí a očištění pleti ráno aplikuji denní krém, u kterého dbám na to, aby zejména v létě obsahoval ochranný UV faktor."

Novým hitem je nutrikosmetika

Samostatnou kapitolou je volba kosmetiky. Podle čeho ji vybírat a jak se vůbec v ohromné nabídce orientovat? "Volba kosmetiky je pro příjemný, svěží a vitální vzhled pleti naprosto zásadní," říká Monika Arenbergerová. "Kosmetiku si vybíráme podle věku, typu a stavu pleti. Vzhledem k možným alergickým reakcím či projevům nesnášenlivosti na některé kosmetické přípravky doporučuji se s výběrem kosmetiky poradit přímo v lékárně. S péčí o problémovou či nemocnou pleť kontaktujte přímo dermatologa."
V lékárnách se lze také poradit o tzv. nutrikosmetice, tedy o preparátech v podobě kapslí, které vyživují pleť zevnitř. Tyto "tabletky na krásu", což jsou koktejly vitaminů a dalších kůži prospěšných látek, se čím dál víc dostávají do povědomí lidí a doporučuje je i řada českých a zahraničních dermatologů. "Ukazuje se totiž," vysvětluje Monika Arenbergerová, "že stav a vzhled naší kůže výrazně souvisí s tím, jak se stravujeme. I já patřím k těm lékařům, kteří nutrikosmetické přípravky nejen doporučují, ale i sami používají. V létě se snažím využívat přirozených zdrojů a obohatit svůj jídelníček o vitaminy a bioaktivní látky důležité pro zdravou pokožku. V zimě si pak k běžné stravě přidám kromě popíjení zeleného čaje speciální potravinový doplněk, který na kůži působí regeneračně, podporuje hydrataci a zároveň pleť svým antioxidačním účinkem chrání před zevními. zdroj: ihned.cz

Další články z rubriky
Jak na vrásky - jen přírodní cestou

Jak na vrásky - jen přírodní cestou

7.9.2016 / Rubrika: Kosmetika
Je nutné se vrásek zbavovat? Máte z nich doslova hrůzu. Vrásky jsou přirozeným projevem věku a mohou být i krásně. Ale pokud toužíte zachovat pleť mladistvou, vyzkoušejte následující rady.
Bradavice

Bradavice

30.4.2007 / Rubrika: Kosmetika
Přibližně každý desátý člověk měl někdy v životě bradavici. I když bradavice většinou nevypadají hezky, jsou obvykle zcela neškodné. Tyto malé výrůstky jsou tvořeny okrsky kůže, která vyrostla rychleji než zdravá tkáň kolem ní a ztvrdla v důsledku virové infekce.
Další články z rubriky Kosmetika...
Aktuálně v diskusích
včera19:05
60 reakcí

vypadavani vlasu

To je dobrý nápad použít clip in na zahuštění vlasů.Asi o tom pouvažuji.

Bohdana
včera15:49
660 reakcí

MINERVA

I am Andrea,if you need hacking into a cheating spouse phone,email,Facebook,bank statements, change of grades etc,you really need the i read a post... (zkráceno)

Andrea
včera15:41
10 reakcí

Jizvicky a fleky po pupinkach

A něco dalšího co se osvědčilo na jizvičky? Bylo mi od snachy doporučeno Scar esthetique. Používala ten krémík právě na větší jizvy po operaci a byla... (zkráceno)

Viviana
včera10:25
31 reakcí

boj s akné

určo zkus, pomáhá preventivně i proti vráskám. navíc balení je docela velké, takže se i můžeš podělit třeba s mamkou :-) no a nebo ho používat na... (zkráceno)

janusa
20.2.21:46
224 reakcí

Plastika prsou

Nechávala jsem si zvětšit prsa v Brně u Justana. Na konzultaci se mi věnoval přímo on a všechno ohledně plastiky sme probrali, takže jsem do toho šla... (zkráceno)

Tichá
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení