Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde. Pokračovat    
AbecedaZdraví.cz > Kosmetika > Krém se nanáší ještě před odchodem na slunce

Krém se nanáší ještě před odchodem na slunce

17.7.2006 / Rubrika: Kosmetika

Ochránit kůži před sluncem bývá doslova životně důležité. Rakovina kůže je v současnosti nejčastějším nádorových onemocněním. Tvoří celou čtvrtinu všech onkologických chorob. Pět až sedm procent nádorů kůže je diagnostikováno jako melanom, tedy zhoubná a velmi nebezpečná forma. V pokročilých stádiích totiž rychle rozsévá metastázy do celého těla. Proto by měl každý, kdo na pokožce zjistí rostoucí skvrnu, okamžitě navštívit lékaře. Ve chvíli, kdy zaznamená změnu barvy a tvaru mateřského znaménka (nebo jeho krvácení), musí neprodleně učinit totéž. Ohroženější jsou zejména lidé se světlou pletí, která rychle rudne.
Pokožku lze chránit především krémy s UV filtry. Pohltí více než 95 procent nejškodlivějšího UVB záření a některé i část UVA záření. Zatímco UVB záření způsobuje spálení, což může vyvolat rakovinu kůže, UVA urychluje stárnutí a poškozování kožních buněk.

Správná volba
Namazat se opalovacím krémem nemusí stačit. Aby krém opravdu zabránil spálení, musíte ho použít správně a také vybrat ten, který je pro vás vhodný. To mnoho lidí neumí, což bohužel zjistí až ve chvíli, kdy se vracejí z pláže spálení do ruda. Přitom už dvě spálení za život stačí, aby byla kůže nevratně poškozena.
Jak dlouho můžete být na začátku sezóny poprvé bez obav na slunci, zjistíte například podle údajů, které jsou součástí předpovědi počasí. Ty uvádějí bezpečnou dobu prvního pobytu na slunci v závislosti na fototypu.
Její délku si můžete pro orientaci sami zjistit. Dejme tomu, že kolem poledne vaše nechráněná pokožka, poprvé vystavená slunci, zčervená už po čtvrt hodině. To pak znamená, že namažete-li se například opalovacím krémem s faktorem osm, můžete poprvé na slunci strávit osminásobek oné čtvrthodiny, tedy dvě hodiny. Poté je ovšem načase odejít do stínu, nikoliv nanést další vrstvu krému.
Posléze, v průběhu léta pak pamatujte na to, že spálit se můžete i v době, kdy si myslíte, že jste ochráněni. Je totiž důležité vrstvu krému pravidelně obnovovat. Může se totiž setřít po koupání, při utírání ručníkem či důsledkem pocení.

Nejvíce ohrožení jsou třicátníci a čtyřicátníci
Nárůst počtu případů rakoviny kůže je přímo raketový: zatímco v roce 1970 byly podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky zaznamenány necelé čtyři tisíce případů, v současnosti diagnostikují lékaři ročně okolo patnácti tisíc onemocnění.
Jednou z příčin je paradoxně lepší ekonomická situace, která umožňuje většímu počtu Čechů jezdit na dovolenou za sluncem. Nebezpečné je především opalování "bez přípravy", kdy je kůže hned při prvních vycházkách na pláž vystavena ostrému slunci. Vyspělé evropské země zažily podobný boom už v 60. letech minulého století - tehdy k teplým mořím začalo pravidelně jezdit stále více obyvatel severní a střední Evropy.
Nejohroženější je generace dnešních třicátníků a čtyřicátníků. Ta totiž vyrůstala v době, kdy platilo, že zdravé dítě je opálené dítě. Průmysl opalovacích krémů byl ještě v plenkách, ochranné prostředky se příliš nepoužívaly a o nebezpečí souvisejícím se slunečním zářením se nemluvilo.
Dnešní věda přitom klade do souvislosti množství slunečního záření, které lidské tělo především v dětství absorbovalo, a počet znamének na kůži. Mateřská znaménka jsou z hlediska možného vzniku rakoviny kůže jedním z rizikových faktorů. I když zhoubný nádor nemusí vždy vzniknout z nich, pravděpodobnost, že člověk onemocní rakovinou kůže, roste v souvislosti s jejich počtem.
Bohužel mýtus opálení jako znaku zdraví a krásy dodnes přetrvává nejen v Česku, ale i v zemích, kde se o jeho škodlivosti diskutuje mnohem déle. Přestože podle výzkumu Královského fondu pro výzkum rakoviny (Imperial Cancer Research Fund) sedm z deseti Britů souhlasí s tím, že opalování je rizikové, stejný počet jich tvrdí, že opálení lidé vypadají zdravě.
Proto se lze jen dohadovat, jak budou vypadat onkologické statistiky v příštích letech. Třeba až se přes třicítku přehoupne ta část mladé generace, která nebezpečí opalování stále ignoruje. A to i navzdory varování před zářením v kombinaci s oslabenou ozónovou vrstvou.

Odborná spolupráce: Petr Arenberger, přednosta dermatologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Praha

Jaký jste fototyp?
Po pobytu na jarním poledním slunci jednu hodinu:

I. fototyp: Pokožka vždy zrudne, nikdy neztmavne.
II. fototyp: Kůže zrudne, pigmentuje (zbarvuje se do hněda) jen málo.
III. fototyp: Jen někdy kůže zrudne, pigmentuje dobře.
IV. fototyp: Kůže nerudne, vždy ztmavne.

Jak se chránit před slunečním zářením

  • Mezi 11. a 15. hodinou pokud možno nechoďte na slunce.
  • Dětská kůže je velmi citlivá. Proto ji ošetřujte přípravky s vysokým UV faktorem (30 a více), kojence nevystavujte slunci vůbec a děti do dvou let chraňte oděvem.
  • Opalovací krém vybírejte podle svého fototypu a prostředí, kde se nacházíte. Intenzívnější záření u moře nebo v horách vyžaduje vyšší UV faktor. Vždy platí, že je lepší sáhnout po vyšším ochranném faktoru.
  • Oči chraňte brýlemi s UV filtrem a rty ošetřujte speciálními balzámy. Používejte klobouk.
  • I ve stínu se můžete spálit. Sluneční paprsky se totiž výborně odrážejí například od vodní hladiny, písku nebo betonové plochy.
  • Krém použijte minimálně dvacet minut před tím, než se vystavíte slunci. Ochrannou vrstvu obnovte nejpozději po dvou hodinách (pocením se krém z těla smývá), ale také ihned po každém vykoupání.
  • Opalovacím krémem nešetřete.
  • Pozor na léky (antibiotika, ale také běžný brufen), deodoranty a voňavky - zvyšují citlivost kůže.
  • Jednou ročně navštivte ordinaci dermatologa a nechte si zkontrolovat mateřská znaménka.
Další články z rubriky
Jak na vrásky - jen přírodní cestou

Jak na vrásky - jen přírodní cestou

7.9.2016 / Rubrika: Kosmetika
Je nutné se vrásek zbavovat? Máte z nich doslova hrůzu. Vrásky jsou přirozeným projevem věku a mohou být i krásně. Ale pokud toužíte zachovat pleť mladistvou, vyzkoušejte následující rady.
Bradavice

Bradavice

30.4.2007 / Rubrika: Kosmetika
Přibližně každý desátý člověk měl někdy v životě bradavici. I když bradavice většinou nevypadají hezky, jsou obvykle zcela neškodné. Tyto malé výrůstky jsou tvořeny okrsky kůže, která vyrostla rychleji než zdravá tkáň kolem ní a ztvrdla v důsledku virové infekce.
Další články z rubriky Kosmetika...
Aktuálně v diskusích
včera21:36
23 reakcí

Co na citlivou pokožku

Určitě dalli med, seženeš v lékárně.

Pavlína
včera21:30
262 reakcí

Plastika prsou

Byla jsem v Praze v Aesthevita

Gábina
včera20:22
968 reakcí

MINERVA

Do you require the services of a hacker for your ethical/unethical hacks? or feel the need to spy on employees,spouse or kids,change school... (zkráceno)

Ayiana Watson
včera14:53
64 reakcí

zdravé vlasy

Z toho mám strach, abych si nepoškodila své vlasy.

Adrii
19.6.11:05
1 reakcí

Kaufen Sie ein Führerschein, Reisepass, (njamesmake@yandex.com) Visum

Kaufen Sie ein Führerschein, Reisepass, (njamesmake@yandex.com) Visum Kaufe (https://erhaltendokonline.com/) hohe Qualität und echten... (zkráceno)

hanzerphy
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.