Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Bolesti > Bolesti břicha? Příčinou může být endometrióza

Bolesti břicha? Příčinou může být endometrióza

1.3.2007 / Rubrika: Bolesti

Patří k nejčastějším gynekologickým onemocněním, a přesto o ní víme jen málo. Endometrióza může za 30 - 50 procent případů neplodnosti a řadě žen ztěžuje život neustálými bolestmi.

Bolest a neplodnost. Tyto problémy nejčastěji trápí ženy s diagnózou endomentriózy. Trpí jí 50 - 90 procent žen stěžujících si na bolesti v podbřišku. Příčinou onemocnění jsou částečky děložní sliznice (endometria), které reagují na hormonální změny spojené s průběhem menstruačního cyklu.

Problém je v tom, že tento přirozený mechanismus růstu a zmenšování se buněk se odehrává jinde, než by měl - mohou se totiž usadit v jakémkoli orgánu v těle ženy s výjimkou sleziny. Většinou jsou postiženy děloha, pobřišnice malé pánve, vejcovody a vaječníky, ale také plíce nebo mozkové obaly.

S každou menstruací tak dochází ke krvácení v tělesných orgánech, které k tomu nejsou uzpůsobeny. Částečky endometria uložené mimo dělohu jsou ale velmi drobné, a proto v dutině břišní nebo v jiné části těla, která je endometriózou postižena, nedojde k tak silnému krvácení jako při menstruaci z dělohy. Důsledky těchto drobných poranění se ale s postupujícími roky stupňují.

Časem se v okolí ložisek vytvářejí drobné jizvy a cystičky, v pokročilejších stadiích mohou vznikat srůsty. Výsledkem jsou bolesti především v podbřišku. Při postižení močového měchýře se někdy objeví krev v moči v době menstruace, při postižení střeva může dojít k částečné či úplné neprůchodnosti střev nebo se může objevit krev ve stolici. V jiných orgánech naopak často endometrióza probíhá zcela bez povšimnutí.

Přesnou diagnózu určí jen operace

Stejně jako u ostatních nemocí, také u endometriózy se vyplatí včasná léčba, která příznivě ovlivňuje další vývoj onemocnění a vyřeší její nejnepříjemnější důsledky, tedy bolest a neplodnost. Bohužel odhalit toto onemocnění je velmi obtížné. Se stoprocentní jistotou dokáže lékař potvrdit ložiska endometriózy až při laparoskopické operaci, případně při CT vyšetření nebo magnetické rezonanci.

Navíc praktičtí lékaři a gynekologové obvykle na diagnózu endometriózy při léčení svých pacientek příliš nemyslí. Ženy, které trpí bolestmi při sexuálním styku, fyzické námaze nebo při menstruaci jsou podle Hany Hruškové, z Centra pro komplexní léčbu endometriózy Všeobecné fakultní nemocnice v Praze často léčeny například pro zánět vaječníků. Je jim ordinována opakovaná - a zbytečná - léčba antibiotiky nebo pravidelně užívají v množství větším než malém léky tišící bolest. Problémy způsobené částečkami děložní sliznice se přitom neustále zvětšují.

"Mám v ordinaci pacientky, kterým endometrióza zničila partnerský vztah, protože odmítaly pohlavní styk pro bolest, vzala jim práci, protože při každé menstruaci zůstávaly doma s bolestmi, a v neposlední řadě ničí i psychiku," říká Hana Hrušková a doporučuje, aby ženy nebraly na lehkou váhu opakující se bolest v podbřišku, zhoršující se zejména při menstruaci, nález krve ve stolici nebo vykašlávání zarůžovělého hlenu v době menstruace.

Úspěšnost léčby je až 90 procent

Přes všechnu snahu lékařů sice endometrióza zatím není zcela vyléčitelná, jejími důsledky však naprostá většina žen trpět nemusí. Kombinací chirurgického přístupu a hormonální léčby si dokáže současná medicína s většinou případů bolesti a neplodnosti způsobených endometriózou poradit.

Primární je operace, při které se ložiska endometriózy nejen diagnostikují, ale mohou se i chirurgicky ošetřit, například "vypálit" pomocí laseru. Až na ty nejvážnější případy se provádí laparoskopicky a lékaři se při ní snaží odstranit co největší množství ložisek a rozrušit srůsty v břišní dutině. Jak úspěšná operace bude, to závisí na tom, kde jsou ložiska uložena a jak jsou velká - nebo spíše malá. Zcela mikroskopické částečky děložní sliznice totiž nelze laparoskopem zobrazit. Přesto jde o velmi efektivní metodu, bohužel zhruba po roce se obtíže související s endometriózou mohou začít znovu objevovat.

Proto se obvykle oba léčebné postupy kombinují. Lékaři nejprve endometriózu odoperují, a pak s pomocí hormonální léčby zajistí, aby se dále nešířila. Cílem přitom je přerušení menstruačního cyklu a tím omezení vlivu estrogenu na organismus. Proto se při léčbě navozuje podobný stav, v jakém se tělo ženy nachází během těhotenství nebo přechodu. Až devadesát procentní úspěšnost léčby bolesti s pomocí hormonů je ovšem vyvážena vedlejšími účinky některých léků.

Hormony pomohou jen částečně

Navození "umělého" přechodu může způsobit obvykle klimakterické obtíže, tedy návaly, poruchy nálady, spánku, podrážděnost, úbytek kostní hmoty. Proto je tato léčba omezena na několik měsíců. Další léčebnou možností je hormonální antikoncepce. Po vysazení se ale až u poloviny pacientek mohou obtíže do jednoho roku objevit znovu.

Lékaři hledají nové metody, které by dokázaly projevy endometriózy potlačit nebo zcela zastavit. Vědci z Katolické univerzity v belgickém Louvainu při výzkumu na myších našli v břišní dutině pokusných zvířat poškozené endometriózou nadbytečné množství železa. Když zkoumali souvislosti tohoto jevu, přidávali první skupině myší červené krvinky obsahující železo a druhé skupině molekuly neutralizující účinek tohoto chemického prvku. Ukázalo se, že počet ložisek endometriózy sice zůstal u všech stejný, ale u těch myší, kterým bylo přidáváno železo, se zvětšily.

"Náš výzkum by mohl představovat zásadní krok v hledání odpovědí na problém endometriózy, protože se zaměřuje více na původ a příčiny onemocnění v kontextu prevence než na chirurgickou léčbu, jak je to obvyklé," uvedl pro BBC profesor Jacques Donnez z Katolické univerzity.

Může za to estrogen

I na počátku 21. století přesto zůstává endometrióza záhadnou nemocí. Ani po téměř sto letech výzkumu není jasné, co ji způsobuje a proč jí některé ženy trpí, a jiné ne. Jasná je zatím jen jedna věc. Stejně jako u obezity nebo cukrovky jde o nemoc civilizační. Počet zaznamenaných onemocnění se totiž neustále zvyšuje.

Může za to pravděpodobně hormon estrogen, kterému je organi-smus dnešní ženy vystaven ve vyšší míře než kdykoli v minulosti. Ženy totiž dříve menstruují, mají méně dětí a kratší dobu je kojí, také menopauza nastupuje později. Tuto teorii potvrzuje skutečnost, že u mužů byla endometrióza popsána pouze zcela výjimečně, a to v případech, kdy byli léčeni vysokými dávkami estrogenu při rakovině prostaty. Ze statistik přitom vyplývá, že se ve specializovaných centrech častěji léčí ty ženy, které mají krátké menstruační cykly (méně než 28 dní), dlouhou menstruaci (déle než sedm dní) nebo nikdy neužívaly hormonální antikoncepci.

Další články z rubriky
Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

21.5.2016 / Rubrika: Bolesti
Priessnitzův obklad je studený zapařovací obklad, který se přikládá na povrch určité oblasti těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení, a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle. Používá se třeba při zánětu mandlí, hrtanu, vysoké horečce, suchém dráždivém kašli, revmatických obtížích nebo k relaxaci kosterního svalstva.
Vyhlášený zaháněč chřipky

Vyhlášený zaháněč chřipky

14.3.2016 / Rubrika: Bolesti
Zázračná polévka, hrnec doslova nabitý energií, pokud jde o boj s nachlazením a chřipkou.
Další články z rubriky Bolesti...
Aktuálně v diskusích
dnes7:14
3 reakcí

Buy Registered Passport, driver license,ID card[quickdoccuments@gmail.com](+237673581889)

Hello Dear, We issue all financial/bank instrument such as: BG/SBLC, BANK DRAFT, MT103, MT103/202, MT799 POF/BLOCK FUND ETC. The issuing... (zkráceno)

Mark Philip
dnes6:39
135 reakcí

Praskající žíly

Hello, Apply and get qualify for a loan on low interest rate 1% and easy process. Contact me for more info. Thank you. Please Only serious... (zkráceno)

Mrs.Emilia Fedorcakova
včera23:03
2 reakcí

Vyhřezle plotenky a zužený krční kanálek

nikdo Ti tady nepomůže , email

Anonym
včera11:37
847 reakcí

Interupce

My husband and i got Married last year and we have been living happily for a while. We used to be free with everything and never kept any secret from... (zkráceno)

melissalevy455@gmail.com
7.12.23:11
2 reakcí

WE OFFER ALL KIND OF LOANS - APPLY FOR AFFORDABLE LOANS.

Potřebujete skutečný úvěr na obchodní účely nebo na zaplacení svého dluhu kontaktujte pana Kellie Wilsona nyní za opravné půjčky prostřednictvím... (zkráceno)

oceanicfinance
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení