Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Zdravá výživa > Fakta a mýty o kávě

Fakta a mýty o kávě

27.3.2017 / Rubrika: Zdravá výživa

Vyskytuje se v různých potravinách, například v čajových lístcích, kávových bobech a kakaových bobech (z nichž se vyrábí čokoláda), a využívá se už po staletí. 

Obsah kofeinu v nápojích

Potravina/nápoj

Množství kofeinu

Mléčná čokoláda, 30 mg

1–6 mg٭

Kakaový nápoj, 250 ml

3–32 mg٭

Hořká čokoláda, 30 mg

5–35 mg٭

Ledový čaj NESTEA, 250 ml

12–15 mg

Coca-Cola, 250 ml

24 mg

Čaj uvařený, 250 ml

0–90 mg (obvykle 40 mg)٭

Energetický nápoj, 250 ml

50–80 mg٭

Káva překapávaná, 250 ml

65–120 mg (obvykle 100 mg)٭

 

Zajímavá fakta o kofeinu

Přiměřená konzumace kofeinu u dospělých osob – tj. zhruba stejné množství, jaké je obsaženo ve dvou až třech šálcích kávy  – není spojena s žádnými negativními účinky na zdraví.

Evropská unie, Kanadské ministerstvo zdravotnictví a další zdravotnické a regulační orgány po celém světě uznávají kofein za bezpečnou a vhodnou přísadu do nealkoholických nápojů. Kanadské ministerstvo zdravotnictví uvádí, že příjem kofeinu v množství do 400 mg za den se nespojuje s žádnými negativními účinky u dospělých osob, s výjimkou dospělých žen, které jsou právě těhotné nebo kojí.

Kofein se dobře vstřebává z trávicího traktu a jeho účinek se projeví již po 15 minutách. Největší část kofeinu a jeho metabolitů se vyloučí z těla po 6 hodinách, zcela až po 24 hodinách. Četné studie prokázaly, že pití nápojů s kofeinem zvyšuje duševní svěžest, poznávací schopnosti, bdělost a fyzickou výdrž, přičemž má vliv i na redukci rizika vzniku diabetu 2. typu, redukci rakoviny tlustého střeva, Parkinsonovy choroby, kardiovaskulárních onemocnění, ale i jiných onemocnění a může podporovat zdraví.

Přínosy kofeinu

  • větší pozornost

  • vyšší intelektuální výkon

  • delší výdrž a zvýšený výkon při mnoha tělesných činnostech

  • lepší nálada

  • vyšší reakční rychlost, vizuální a sluchová bdělost

Všechny nápoje hydratují, včetně nápojů obsahujících kofein

Možná jste i vy slyšeli, že nápoje obsahující kofein se do pitného režimu nepočítají, protože dehydratují organismus. Pokud si každý den dopřejete několik šálků kávy, čaje nebo nealkoholických nápojů s kofeinem, pak vás jistě potěší nedávné zjištění amerického Institutu medicíny (IOM). Tato uznávaná vědecká instituce totiž dospěla k závěru, že nápoje s obsahem kofeinu mohou přispět ke krytí každodenní potřeby tekutin.

Každých deset let IOM stanoví panel odborníků, kteří aktualizují tzv. referenční výživové příjmy (Dietary Reference Intakes, DRI), což jsou v podstatě oficiálně výživové směrnice pro obyvatelstvo Spojených států. Odborný panel pro správu DRI o vodě a minerálech v roce 2004 pečlivě prozkoumal existující vědeckou literaturu týkající se kofeinu a hydratace, včetně řady novějších studií publikovaných v uplynulých deseti letech. Byly zjištěny dostatečné vědecké důkazy svědčící o tom, že nápoje obsahující kofein u zdravých jedinců nezvyšují 24-hodinový objem moči ve srovnání s jinými nápoji a že kofeinové nápoje přispívají k celkovému dennímu příjmu vody pro tělo v množství podobnému při nápojích bez kofeinu. Řečeno jinak, rozšířená domněnka, že nápoje obsahující kofein nepřispívají k hydrataci, je mylná.

Obecné povědomí o tom, že káva s kofeinem dehydratuje, nebo že nápoje s obsahem kofeinu nepřispívají k celkové hydrataci, se proto dnes už pokládá spíš za nepotvrzený mýtus. Mírný diuretický účinek po kofeinu je známý a nepopiratelný. Tento efekt kofeinu na tvorbu moči se však u pravidelných konzumentů kofeinové kávy díky toleranci na kofein oslabuje. Ani u příležitostných ani u pravidelných konzumentů kofeinových nápojů však nedochází k dokazatelnému zvýšení celodenní tvorby moči pokud snížené hydrataci. Je třeba zdůraznit, že prevencí dehydratace je především striktní dodržování zásad dostatečného pitného režimu v souladu s aktuálními potřebami organismu u konkrétního člověka.

Pití nápojů s obsahem kofeinu neoslabuje kosti ani nezpůsobuje osteoporózu

Již přes patnáct let dělá řada vědeckých institucí a pacientských organizací průzkumy, aby zjistil, zda má fosfor a kofein obsažený v perlivých nápojích nějaký dopad na zdraví kostí. Všechny průzkumy však dospěly k závěru, že neexistuje žádný důkaz o jejich negativním vlivu na zdravého člověka, pokud má dostatečný příjem vápníku.

Podle některých studií může příjem kofeinu zvyšovat ztrátu vápníku močí. Ztráta je však minimální a běžný příjem kofeinu neovlivňuje rovnováhu vápníku či hustotu kostí. Nedávné studie potvrdily, že příjem kofeinu není rizikovým faktorem osteoporózy, je třeba však konzumovat dostatek vápníku, jak bylo uvedeno výše.

Káva a hubnutí nejdou dohromady?

Hubnete? Pak nesmíte pít kávu! I v tomto případě jde o pouhý mýtus. Káva sama o sobě nemá na snižování váhy vliv. Samozřejmě je nutné používat zdravý rozum a přemýšlet, na jaký způsob budete kávu pít. Espresso s mlékem a jednou kostkou cukru by nemělo vaší linii nijak uškodit, stejně jako občasný sladký dezert, z něhož není třeba dělat žádné tabu. Nadměrný počet šálků se šlehačkou nebo smetanou, k tomu pravidelně tři a více kostek cukru, může váš hubnoucí program naopak trochu sabotovat.

Kofein je návykový?

Lidé často říkají, že jsou závislí na kofeinu, podobně jsou „závislí“ na nakupování, práci či sledování televize. Podle většiny uznávaných odborníků kofein není návykový. Když pravidelný konzument přestane s pitím kávy, může dojít k bolestem hlavy, únavě či ospalosti. Tyto příznaky trvají obvykle jeden až tři dny. Při postupném snižování dávek kofeinu se jim lze vyhnout.

Kofein zvyšuje riziko onemocnění srdce?

Dlouhodobé studie potvrdily, že konzumace kofeinu nezvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění ani hladinu cholesterolu v krvi či nepravidelnost tepu. Někteří lidé jsou citliví na kofein. U nich se může konzumace kofeinu projevovat dočasným zvýšením krevního tlaku. Toto zvýšení je však podobné jako při běžných aktivitách, např. při chůzi po schodech. Přesto se osobám se zvýšeným krevním tlakem doporučuje, aby se poradili s lékařem.

Kofein zapříčiňuje rakovinu?

Existuje množství vědeckých důkazů, že tomu tak není. Ze dvou studií s velkým počtem osob v Norsku a na Havaji, tak z přehledu 13 studií, na kterých se celkem zúčastnilo více než 20 000 osob, vyplývá, že mezi pravidelnou konzumací kávy nebo čaje a rizikem rakoviny není žádná souvislost.

Ženy, které chtějí otěhotnět a těhotné ženy by se měly kofeinu vyhýbat?

Množství studií se věnovalo vlivu nápojů obsahujících kofein na reprodukci. Střídmá konzumace kofeinu je pro těhotnou ženu a její plod bezpečná. Výsledky studií, zabývajících se příjmem kofeinu a časem příjmu, nedokázaly s jistotou říci, zda konzumace kofeinových nápojů snižuje pravděpodobnost početí. Dvě hlavní studie v USA zjistily, že neexistuje korelace mezi spotřebou kofeinu a otěhotněním či vrozenými vadami. Nedávné studie zjistily, že není korelace mezi příjmem kofeinu a spontánním potratem či abnormálním vývojem plodu. Není však vyjasněna otázka účinků vysokých dávek kofeinu, proto se doporučuje, aby těhotné ženy při konzumaci kofeinu zachovávaly střídmost (do 250-300 mg za den).

Kofein nepříznivě ovlivňuje zdraví dětí?

Kofein u dětí se zužitkuje stejně jako u dospělých. Studie ukázaly, že střídmá konzumace potravin a nápojů s kofeinem neovlivňuje hyperaktivitu, ani změnu pozornosti dětí. U citlivých dětí však mohou vyšší dávky kofeinu vyvolat dočasné vzrušení, podrážděnost nebo úzkost. Jinými slovy: Vyšší dávky kofeinu by dítě mít nemělo, nízké jsou v pohodě.

Kofein nemá žádné příznivé účinky?

O kofeinu víme, že působí na zlepšení pozornosti a koncentrace. Šálek kávy či čaje se doporučuje proti ospalosti, zejména řidičům, kteří mají před sebou dlouhou cestu a osobám, které odpoledne při práci přemáhá ospalost. Studie ukázaly, že kofein zlepšuje i paměť a logické uvažování. V mnoha nápojích, které obsahují kofein, zejména v čaji, kávě a čokoládě, byly nedávno objeveny antioxidanty, které příznivě působí na srdce a při prevenci rakoviny.

Nedávno se objevily informace, že kofein je využitelný proti alergiím, protože redukuje koncentraci histaminu – toto však není zatím jednoznačně potvrzeno. Je však známo, že kofein pomáhá lidem trpícím na astma.

Samozřejmě, všeho s mírou

Je třeba zdůraznit, že konzumace potravin a nápojů, jakož i příjem živin má být vyvážený a v souladu s potřebami organismu. Stravovací i pitný režim by se měl dodržovat podle zásad a doporučení renomovaných odborných společností vytvořených na základě vědecky potvrzených poznatků. Proto i kávu a další nápoje s obsahem kofeinu je třeba konzumovat uváženě v obvyklých a individuální tolerovaných množstvích.

 

Další články z rubriky
Paprika - "Proč ji zařazovat do jídelníčku!"

Paprika - "Proč ji zařazovat do jídelníčku!"

27.2.2018 / Rubrika: Zdravá výživa
Papriky jsou pro naše tělo prospěšné bez ohledu na to, jakou mají barvu, i když ta svou roli hraje také. Všechny čerstvé plody obsahují vitamíny B a C a také dávku různých minerálů, jako vápník, draslík, železo a hořčík. Vlákniny, která je tak potřebná pro správné trávení, má přibližně dva gramy na sto. Obsah „céčka“ je výrazně vyšší než například u citrónu a navíc i při tepelném zpracování se ho tolik neztrácí, jako je to obvyklé u jiných plodů. Je to způsobeno mimo jiné tím, že zelenina velmi
Mandle - správná volba mlsání

Mandle - správná volba mlsání

29.1.2018 / Rubrika: Zdravá výživa
Mandle představují součást lidské stravy už od nepaměti. Pro svou výživou hodnotu a kulinářské vlastnosti se staly jedinečnou potravinou se širokým uplatněním.
Další články z rubriky Zdravá výživa...
Aktuálně v diskusích
14.3.9:43
1 reakcí

Darlehen

Kredite und Darlehen!!! Kredite und Darlehen Wir bieten persönliche Kredite und Darlehen, Hypotheken und gewerbliche Darlehen zur freien Verfögung... (zkráceno)

FRANCK
14.3.9:32
7 reakcí

Jak jíst zdravě a zároveň přibrat (tuk)?

Investoren Kredite von Privat für Privat ! Sie suchen einen privaten Kredit ohne Schufa ? Egal ob Privat oder Gewerblich, mit uns finden Sie schnell... (zkráceno)

FRANCK
14.3.9:30
580 reakcí

Mladý ječmen a chlorella

Kredit, Dahrlehen, garantiert zinsgüstig Hallo, guten Tag, solventer Mann mit gutem Einkommen vergibt Kedit an eine Frau, de in finanz.... (zkráceno)

FRANCK
14.3.9:30
36 reakcí

Probiotika

Biete Hilfe für Ihre Projekte Von 2000€ bis 2.000000€ ? für Privat und Gewerbe. Zinssatz 3 % max, Schnell. Laufzeit 25 Jahre je nach Höhe Erbitte... (zkráceno)

FRANCK
29.1.13:13
8 reakcí

jak pribrat

Achjo, to přibírání je úplně stejný boj, jako hubnutí... A mnohdy je i horší :(

Milena
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení