Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
AbecedaZdraví.cz > Bolesti > Zuby – zubní kaz

Zuby – zubní kaz

4.9.2007 / Rubrika: Bolesti

Zubní kaz - příznaky

Pří rozvoji zubního kazu se postupně zhoršuje bolest a ostatní příznaky.

  • Povrchový kaz: přechodná ostrá bolest, je-li zub podrážděn horkem, chladem, sladkým jídlem.
  • Prohlubující se kaz: vzrůstající a přetrvávající bolest vyvolaná jídlem nebo dotekem jazyka.
  • Hluboký kaz: intenzívní trvalá bolest doprovázená otokem dásní, obtížným otevíráním úst, zápachem z úst, případně výtokem hnisu. 

U většiny lidí se tvoří zubní kaz již v dětství. Riziko narůstá s pojídáním sladkých jídel a špatnou ústní hygienou, kouřením a žvýkáním tabáku. Faktory omezující tvorbu a odtok slin riziko zubního kazu zvyšují. Návyk dítěte na sání mléka nebo džusu z lahve pří usínání vede k výrazným kazům mléčného chrupu, což může ovlivnit i vyšší kazivost stálých zubů.

Průběh vzniku zubního kazu

Zubní kaz způsobují většinou bakterie typu Streptococcus mutans produkující kyselinu. Podle umístění v dutině ústní se tvoří různé kazy: jamkové a štěrbinové kazy se vyvíjejí v prohlubních kousacích ploch, obvykle v raném dětství. Nejzranitelnější jsou zadní zuby, u nichž je vývoj kazu dosti rychlý. Naproti tomu povrchové kazy se objevují u dospívajících, začínají mezi zuby a rostou pomalu. Na počátku vyhlížejí jen jako křídově bílé skvrny na sklovině narušené činností bakterií. Krčkový kaz, častý po 50. roce života, začíná
v oblasti cementu, tvrdého obalu kořene zubu, který je postupně odhalován ustupující dásní.

Bolest začíná většinou v okamžiku, kdy kaz dosáhne vrstvy centimu, sklovina která leží pod ochranným obalem skloviny. Bolest je přechodná, objevuje se, když jíte něco horkého, studeného nebo i sladkého. V této fázi se zub dá obvykle zachránit. Prohloubí-li se kaz až k zubní dřeni, bolest se stane trvalou a poškození zubu je nevratné. Při odumření dřeně bolest obvykle zeslábne, avšak s pokračujícím zánětem se mění na pulzující bolest, charakteristickou pro zánět okostice. Vznikající absces může vytlačovat zub z jeho lůžka; tlak na vrcholek zubu vyvolá intenzivní bolest. Rozšiřující se infekce způsobuje otok čelisti a případný výtok hnisu do úst nebo píštělí na kůži.

Jak postupovat při vzniku zubního kazu

Navštivte stomatologa, jakmile zpozorujete, že je zub citlivý na teplo a chlad. Na počáteční bolest může ještě přechodně pomoci acylpyrin nebo paracetamol. Nezkoušejte domácký recept doporučující přiložit tabletu přímo na bolavý zub, může se tak poškodit sklovina
a dáseň. Vhodný je teplý obklad čelisti nebo ohřívací polštářek. Naproti tomu nepoužívejte teplé obklady při pulzující bolesti, která znamená rozvíjející se zánět. Místo toho přikládejte na bolestivé místo na 5 až 10 minut sáček s ledem, který zabrání většímu otoku a uleví poněkud od bolesti.

Léčba zubního kazu

Zubní lékař zjistí rozsah kazové dutiny pomocí rentgenového snímku. Poklepem na zub, případně jeho podrážděním proudem chladného vzduchu odhadne stav zubní dřeně. Pokud je dřeň životaschopná, lékař vybrousí poškozenou sklovinu a dentin a kazovou dutinu vyplní. Je-li dutina příliš hluboká, může být vyplněna kalciovým roztokem podporujícím vzrůst dentinu. Pak je zub uzavřen přechodnou plombou, která bude po několika týdnech odstraněna.
Absces lékař vydrénuje a zánět je léčen antibiotiky.
Není-li nutné zub vytrhnout, stomatolog vyčistí dřeňovou dutinu a umrtví nerv, poté zub vyplní a zaplombuje. Pro ochranu a zvýšení odolnosti ho obvykle překryje korunkou.

Prevence vzniku zubního kazu

Většině kazů můžeme zabránit dobrou ústní hygienou: čištěním zubů kartáčkem a zubním vláknem minimálně jednou denně, výplachy úst po jídle a zákuscích (zvláště sladkých a lepivých). Dvakrát za rok navštivte zubního lékaře. Zubní sklovinu posilují fluoridy, proto používejte zubní pastu s fluorem; v oblastech bez fluorizace pitné vody požádejte vašeho zubního lékaře o tablety fluoru. Ochranná vrstva obsahující fluor se může nanést přímo na povrch zubu.
Zubní lak, odolný kryt aplikovaný na žvýkací plochy, je vhodný pro pacienty vysoce náchylné k tvorbě kazu. U lidí s nedostatečnou tvorbou slin brání tvorbě kazu náhradní roztoky. K omezení nárůstu bakterií při nedostatku slin je možné předepsat ústní vody s antibiotiky.
Dieta obsahující 1-1,5 g vápníku denně udržuje sklovinu v dobrém stavu. K náhlému vzestupu množství zubních kazů dochází u žen po menopauze, proto jim mnoho odborníků doporučuje hormonální terapii a doplňování vápníku.

Alternativní terapie při léčbě zubních kazů

Akupresura
Bod zmírňující bolesti zubů se nachází na hřbetní straně ruky mezi ukazovákem a palcem. Přitisknete-li oba prsty k sobě, hledaný bod je přímo na vrcholku svalového polštářku. Tiskněte palcem proti kosti asi 30 vteřin, několikrát opakujte do odeznění bolesti. Dráždění bodu není vhodné v těhotenství.

Fytoterapie
Gel čerstvě vytlačený z listu aloe vera po přiložení k zubu přechodně odstraní bolest. Aloe vera má rovněž antibiotické vlastnosti, zpomaluje tvorbu kazu. Poznámka: Starší herbáře doporučují kapání hřebíčkového nebo skořicového oleje přímo na bolestivý zub. Zubní lékaři tento postup nedoporučuji, protože oleje mohou poškodit citlivou sliznici i zubní dřeň.

Článek Zuby – zubní kaz - autor: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Další články z rubriky
Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

21.5.2016 / Rubrika: Bolesti
Priessnitzův obklad je studený zapařovací obklad, který se přikládá na povrch určité oblasti těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení, a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle. Používá se třeba při zánětu mandlí, hrtanu, vysoké horečce, suchém dráždivém kašli, revmatických obtížích nebo k relaxaci kosterního svalstva.
Vyhlášený zaháněč chřipky

Vyhlášený zaháněč chřipky

14.3.2016 / Rubrika: Bolesti
Zázračná polévka, hrnec doslova nabitý energií, pokud jde o boj s nachlazením a chřipkou.
Další články z rubriky Bolesti...
Aktuálně v diskusích
dnes16:50
394 reakcí

Praskající žíly

Hello everyone, My name is Mr David I am from the Alabama, United State, am here to testify of how i got my loan from Mr David Alex Loan Company{ (... (zkráceno)

davidmike01477@gmail.com
dnes12:13
38 reakcí

Buy Registered Passport, driver license,ID card[quickdoccuments@gmail.com](+237673581889)

??Hello, Do you Need an urgent loan, a loan to start a new business or to pay debt, or Are you in a financial problem and you need a financial... (zkráceno)

Anonym
dnes8:38
1 reakcí

Parádní půjčka spolehlivě

svedectvo o tom, ako som dostal moju pôžicku Dobrý den, jsem Maria Hooks, žijící v Texasu, USA. V tuto chvíli jsem vdova se ctyrmi detmi a v kvetnu... (zkráceno)

santa
včera21:25
1 reakcí

BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY L,$,€ (abdulproductionhouse@gmail.com)]

BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY L,$,€ (abdulproductionhouse@gmail.com) We have high quality bank notes for sale that passes through uv & pen... (zkráceno)

abdulproduction
včera20:06
994 reakcí

Interupce

We have a direct genuine provider for BG/SBLC specifically for lease, at leasing price of 4+2 of face value, Issuance by HSBC London/Hong Kong or any... (zkráceno)

Leon
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
(c) 2005-2013 Abeceda Zdraví s.r.o.   | Reklama | Návštěvnost měří NetMonitor | Prohlášení