Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde. Pokračovat    
AbecedaZdraví.cz > Bolesti > Zuby – zubní kaz

Zuby – zubní kaz

4.9.2007 / Rubrika: Bolesti

Zubní kaz - příznaky

Pří rozvoji zubního kazu se postupně zhoršuje bolest a ostatní příznaky.

  • Povrchový kaz: přechodná ostrá bolest, je-li zub podrážděn horkem, chladem, sladkým jídlem.
  • Prohlubující se kaz: vzrůstající a přetrvávající bolest vyvolaná jídlem nebo dotekem jazyka.
  • Hluboký kaz: intenzívní trvalá bolest doprovázená otokem dásní, obtížným otevíráním úst, zápachem z úst, případně výtokem hnisu. 

U většiny lidí se tvoří zubní kaz již v dětství. Riziko narůstá s pojídáním sladkých jídel a špatnou ústní hygienou, kouřením a žvýkáním tabáku. Faktory omezující tvorbu a odtok slin riziko zubního kazu zvyšují. Návyk dítěte na sání mléka nebo džusu z lahve pří usínání vede k výrazným kazům mléčného chrupu, což může ovlivnit i vyšší kazivost stálých zubů.

Průběh vzniku zubního kazu

Zubní kaz způsobují většinou bakterie typu Streptococcus mutans produkující kyselinu. Podle umístění v dutině ústní se tvoří různé kazy: jamkové a štěrbinové kazy se vyvíjejí v prohlubních kousacích ploch, obvykle v raném dětství. Nejzranitelnější jsou zadní zuby, u nichž je vývoj kazu dosti rychlý. Naproti tomu povrchové kazy se objevují u dospívajících, začínají mezi zuby a rostou pomalu. Na počátku vyhlížejí jen jako křídově bílé skvrny na sklovině narušené činností bakterií. Krčkový kaz, častý po 50. roce života, začíná
v oblasti cementu, tvrdého obalu kořene zubu, který je postupně odhalován ustupující dásní.

Bolest začíná většinou v okamžiku, kdy kaz dosáhne vrstvy centimu, sklovina která leží pod ochranným obalem skloviny. Bolest je přechodná, objevuje se, když jíte něco horkého, studeného nebo i sladkého. V této fázi se zub dá obvykle zachránit. Prohloubí-li se kaz až k zubní dřeni, bolest se stane trvalou a poškození zubu je nevratné. Při odumření dřeně bolest obvykle zeslábne, avšak s pokračujícím zánětem se mění na pulzující bolest, charakteristickou pro zánět okostice. Vznikající absces může vytlačovat zub z jeho lůžka; tlak na vrcholek zubu vyvolá intenzivní bolest. Rozšiřující se infekce způsobuje otok čelisti a případný výtok hnisu do úst nebo píštělí na kůži.

Jak postupovat při vzniku zubního kazu

Navštivte stomatologa, jakmile zpozorujete, že je zub citlivý na teplo a chlad. Na počáteční bolest může ještě přechodně pomoci acylpyrin nebo paracetamol. Nezkoušejte domácký recept doporučující přiložit tabletu přímo na bolavý zub, může se tak poškodit sklovina
a dáseň. Vhodný je teplý obklad čelisti nebo ohřívací polštářek. Naproti tomu nepoužívejte teplé obklady při pulzující bolesti, která znamená rozvíjející se zánět. Místo toho přikládejte na bolestivé místo na 5 až 10 minut sáček s ledem, který zabrání většímu otoku a uleví poněkud od bolesti.

Léčba zubního kazu

Zubní lékař zjistí rozsah kazové dutiny pomocí rentgenového snímku. Poklepem na zub, případně jeho podrážděním proudem chladného vzduchu odhadne stav zubní dřeně. Pokud je dřeň životaschopná, lékař vybrousí poškozenou sklovinu a dentin a kazovou dutinu vyplní. Je-li dutina příliš hluboká, může být vyplněna kalciovým roztokem podporujícím vzrůst dentinu. Pak je zub uzavřen přechodnou plombou, která bude po několika týdnech odstraněna.
Absces lékař vydrénuje a zánět je léčen antibiotiky.
Není-li nutné zub vytrhnout, stomatolog vyčistí dřeňovou dutinu a umrtví nerv, poté zub vyplní a zaplombuje. Pro ochranu a zvýšení odolnosti ho obvykle překryje korunkou.

Prevence vzniku zubního kazu

Většině kazů můžeme zabránit dobrou ústní hygienou: čištěním zubů kartáčkem a zubním vláknem minimálně jednou denně, výplachy úst po jídle a zákuscích (zvláště sladkých a lepivých). Dvakrát za rok navštivte zubního lékaře. Zubní sklovinu posilují fluoridy, proto používejte zubní pastu s fluorem; v oblastech bez fluorizace pitné vody požádejte vašeho zubního lékaře o tablety fluoru. Ochranná vrstva obsahující fluor se může nanést přímo na povrch zubu.
Zubní lak, odolný kryt aplikovaný na žvýkací plochy, je vhodný pro pacienty vysoce náchylné k tvorbě kazu. U lidí s nedostatečnou tvorbou slin brání tvorbě kazu náhradní roztoky. K omezení nárůstu bakterií při nedostatku slin je možné předepsat ústní vody s antibiotiky.
Dieta obsahující 1-1,5 g vápníku denně udržuje sklovinu v dobrém stavu. K náhlému vzestupu množství zubních kazů dochází u žen po menopauze, proto jim mnoho odborníků doporučuje hormonální terapii a doplňování vápníku.

Alternativní terapie při léčbě zubních kazů

Akupresura
Bod zmírňující bolesti zubů se nachází na hřbetní straně ruky mezi ukazovákem a palcem. Přitisknete-li oba prsty k sobě, hledaný bod je přímo na vrcholku svalového polštářku. Tiskněte palcem proti kosti asi 30 vteřin, několikrát opakujte do odeznění bolesti. Dráždění bodu není vhodné v těhotenství.

Fytoterapie
Gel čerstvě vytlačený z listu aloe vera po přiložení k zubu přechodně odstraní bolest. Aloe vera má rovněž antibiotické vlastnosti, zpomaluje tvorbu kazu. Poznámka: Starší herbáře doporučují kapání hřebíčkového nebo skořicového oleje přímo na bolestivý zub. Zubní lékaři tento postup nedoporučuji, protože oleje mohou poškodit citlivou sliznici i zubní dřeň.

Článek Zuby – zubní kaz - autor: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Další články z rubriky
Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

Priessnitzův obklad - pojďme na bolest jednoduše

21.5.2016 / Rubrika: Bolesti
Priessnitzův obklad je studený zapařovací obklad, který se přikládá na povrch určité oblasti těla s cílem dosáhnout lokálního prokrvení, a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle. Používá se třeba při zánětu mandlí, hrtanu, vysoké horečce, suchém dráždivém kašli, revmatických obtížích nebo k relaxaci kosterního svalstva.
Vyhlášený zaháněč chřipky

Vyhlášený zaháněč chřipky

14.3.2016 / Rubrika: Bolesti
Zázračná polévka, hrnec doslova nabitý energií, pokud jde o boj s nachlazením a chřipkou.
Další články z rubriky Bolesti...
Aktuálně v diskusích
dnes14:02
7 reakcí

jak se zbavit bolesti kloubu

takže se to nebere pořád, ale jenom v období bolesti a následně nejakou dobu jako prevence, že?

Barbora
dnes13:02
7 reakcí

Buy good quality drugs online (doctorsmithroland@gmail.com).

Malm zájem o koupi heroinu kingofheroin@seznam.cz

kingofheroin
dnes12:56
453 reakcí

Praskající žíly

Do you need a financial help? Are you in any financial crisis or do you need funds to start up your own business? Do you need funds to settle your... (zkráceno)

Mrs.Carol Anderson
dnes12:50
1 050 reakcí

Interupce

Are you looking for financing source such as Bank Guarantee (BG) and Standby Letter Of Credit (SBLC)? I am a direct mandate to a Financial... (zkráceno)

harrison saban
dnes11:56
835 reakcí

Mám prosbu na Formola

Do you need a financial help? Are you in any financial crisis or do you need funds to start up your own business? Do you need funds to settle your... (zkráceno)

anatiliatextileltd@gmail.com
Přihlaste si odběr našich novinek:
E-mail: 
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.